Top Nav

Banka Müşterileri Robot Danışmanlara Sıcak Bakmıyor [Araştırma]

May 31, 2017 0 comments
Finansal işlemleri yapay zekaya emanet etme konusu, hem Türkiye’de hem de dünyada son dönemin en sıcak konuları arasında yer alıyor. Ülkemizde kurumlar yoğun chatbot çalışmalarını sürdürürken, robot danışman kullanımına dair de ilk haberleri almaya şu sıralar başladık.

Robot Danışmalara Dair Araştırma

Dijitalleşme yolunda adeta bir trend haline gelen, şu an için chatbot ve robot danışman örnekleriyle hayatımıza dahil olan bu kullanıma banka müşterilerinin nasıl baktığına dair çeşitli ülkelerde bir araştırma gerçekleştirilmiş. Ülkemizde de faaliyet gösteren Hollandalı banka ING’nin 15 ülkede 15 bin kullanıcı üzerinde yaptığı araştırmada, katılımcıların yüzde 91'i robot danışman kullanımına karşı olduğunu belirtmiş. Araştırmaya katılan kullanıcılar gerekçe olarak, robotların tek taraflı karar almasını istemediklerini belirtmiş. Araştırmaya katılanların dörtte biri ise kişinin yerine karar alınmasından ziyade, robotların finans tavsiyeleri vermesine sıcak bakacağını belirtmiş. “Yani benim yerime karar alma, bana bir iyilik yapmak istiyorsan sadece tavsiye ver!” demiş tüm dünyadan dostlarımız. Bakıldığı zaman gayet mantıklı.

Önemli Kararlarda Kontrolü Elde Tutma İsteği

ING, araştırmaya dair hazırladığı raporda, insanların önemli kararlarda kontrolü ikinci bir mekanizmaya bırakmak istemediklerinin altını çizmiş. Öte yandan Hollandalı banka tarafından yapılan araştırmanın ilginç bir sonucu ise bizle ilgili. Araştırmaya göre robot danışman kullanımının en fazla kabul gördüğü iki ülke Türkiye (%40) ve Romanya (%38) olmuş. Lüksemburg, Avusturya ve Fransa’dan araştırmaya katılan kullanıcıların büyük bir bölümü ise herhangi bir otomatik finansal faaliyet istemediklerini belirtmiş. Siz bilirsiniz, ne diyelim.

Robot danışmanların bugün tüm dünyada yaklaşık 200 milyar dolarlık bir müşteri varlığını kontrol ettiği ve denetlediği biliniyor. 2020 yılına kadar bu rakamın 2.2 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Finans kurumlarımızın da yoğun olarak ilgilendiği bu konu, gündemdeki sıcaklığını koruyacak gibi görünüyor.

Kaynak: Investing

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın