Top Nav

Sydney’in Yoğun Feribot Hatları Temassız Ödemeyle Nefes Alacak

Mar 14, 2018 0 comments
Teknoloji doğru kullanıldığında insan yaşamına önemli oranda konfor ve kolaylık katıyor. Bunun son örneğini, Avustralya’nın önde gelen kentlerinden Sydney’de gördük. Gelin, detaylara bakalım.

Geleneksel Biletlere Veda 


Ülkenin önde gelen bankalarından Commonwealth Bank, Mastercard ve ulaşım kurumu Transport for New South Wales’ın iş birliği ile Sydney’de feribot ulaşımına temassız ödeme özelliği getirildi. Feribotlardaki yoğunluktan yola çıkılarak yürütülen çalışma sonucunda Opal adı verilen fiziksel, standart ulaşım kartlarının yerini temassız ödeme yapabilen Mastercard kartları ve akıllı telefonlar alacak. Bu sayede yolcular kartlarını veya telefonlarını turnikelere okutarak hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabilecek.

Ülke Genelinde Yaygınlaşacak 

Ulaşım yoğunluğunu seri yolcu geçişleriyle bir nebze de olsa hafifletmeyi amaçlayan projenin ilk testleri geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başladı. Bu süreçte 15 binden fazla temassız yolcu geçişi test edildi, gözlemlendi. Mastercard Avusturya Başkanı Richard Wormald konuyla ilgili görüşlerini “Geçtiğimiz yıl başlayan proje, bugün büyük bir başarı kazandı. Avustralya’nın farklı bölgelerinde de benzer çözümleri hayata geçirerek ülkenin tüm şehirlerini birbirine bağlamak istiyoruz.” sözleriyle dile getirmiş. Temassız ulaşım, Mastercard’ın kent yaşamına kolaylık katmak üzere önem verdiği ve tüm dünyada yaygınlaştırmaya çalıştığı hizmetler arasında yer alıyor. Ülkemizde de benzer bir çalışmanın Mersin’de test edildiğini ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü biliyoruz. İnsan yaşamına kolaylık katan bu tarz projelerin devamının gelmesini diliyoruz.

Tags: Avustralya, Sydney, Feribot, Ödeme, Temassız, Ulaşım, Kolaylık, Teknoloji 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın