Top Nav

Deutsche Bank ve IATA’dan Bilet Satın Alımları İçin Dijital Ödeme Yöntemi

May 8, 2018 0 comments
Köklü Alman bankası Deutsche Bank ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yolcuların bilet satın alımlarında kullanabilmeleri için kredi kartlarına alternatif yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalıştıklarını duyurdular. Dijital tabanlı olacak yeni ödeme yöntemi ile temelde kredi kartlarının aldığı yıllık, yüksek tutarlı ücret ve kesintilerin önüne geçmek ve ödemeleri daha güvenli bir hale getirmek amaçlanıyor.

Financial Times tarafından havayolları ulaşımına dair hazırlanan güncel bir rapora göre Visa ve Mastercard, bilet satışlarından %1 ila %3 arasında işlem ücreti alıyor. Ayrıca IATA ödeme işlemleri için yıllık 8 milyar dolara yakın bir ücret (fee) ödediğini belirtiyor. Deutsche Bank ve IATA ortak çalışmasıyla hayata geçirilecek olan dijital ödeme yöntemi, bu ücretleri büyük oranda ortadan kaldırmayı planlıyor.

Yeni yöntemle bilet satışları web tabanlı ve gerçek zamanlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Bu yöntemde yolcu ödeme yöntemini sisteme ekleyerek bilet tutarını Deutsche Bank’ın banka hesabına gerçek zamanlı bir şekilde gönderecek. Ardından işlem, tutar ve hesap bilgileri Deutsche Bank tarafından kontrol edilerek havayolu şirketine gerekli aktarım yapılacak. Böylece iki faktörlü kontrol ile hem dolandırıcılık vakalarının önüne geçebilmek hem de yolculara işlemlerinde daha fazla hız ve şeffaflık sunabilmek hedefleniyor.

Yeni hizmetin bu yılın sonlarına doğru Avrupa’da kullanıma sunulacağı, projenin ilk kullanılacağı ülkenin ise Almanya olacağı belirtiliyor. Finans, teknoloji ve havacılık sektörlerinin bir araya geldiği proje, gerek yolcular gerekse de havayolu şirketleri için önemli bir külfeti ortadan kaldıracak görünüyor. Yani özetle yine “tech always win!” diyebiliyoruz.

Tags: Deutsche Bank, IATA, Financial Times, Report, Ödeme, Yöntem, Payment

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın