Top Nav

Haftalık Fintech Özeti: 12

May 14, 2018 0 comments
7 - 13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada fintech alanında yaşanan son gelişmeleri ve trendleri haftalık özetimiz aracılığıyla inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Akbank, mobil bankacılık uygulaması Akbank Direkt Mobil’e artık selfie çekerek giriş yapılabileceğini duyurdu. Bugün selfie çekmenin, hayatlarımızın kalbinde yer aldığı gerçeğinden yola çıkılarak hazırlanan çalışma, kişilerin yüzlerini uygulamaya tanıtmaları sonucu çalışıyor. Kullanıcıya ait yüz, sisteme bir kez tanıtıldıktan sonra, uygulamaya devam eden süreçte yüzü net bir şekilde gösteren selfie’ler ile giriş yapılabiliyor. Temelde yüz tanıma teknolojisinin baz alındığı çalışma, şu an için Akbank mobil uygulamasında kullanılabiliyor.


Microsoft, mail servisi Outlook’a ödeme butonu eklemeye hazırlanıyor. Mail içi ödeme deneyimine hız ve pratiklik katmak isteyen şirket, Microsoft Pay aracılığıyla fatura ödeme işlemlerini oldukça basit bir hale getirecek. Şu an için Wave, Sage ve Invoice2go gibi fatura ödeme hizmeti veren şirketlerle yapılan iş birliği ile kullanıcılar faturalarını, aldıkları ödeme talebi e-postasından çıkmadan, mail içinde ödeyebilecek.


Apple, kendi kredi kartını çıkarıyor. The Wall Street Journal kaynaklı habere göre teknoloji devi bu konuda Goldman Sachs ile iş birliği yapacak. Konuyla ilgili çalışmalara başladığı ilk dönem Barclays ile iş birliği yapan Apple’ın bu birlikteliği de iptal ettiği iddia ediliyor. Yeni kredi kartının, Apple Pay çatısı altında konumlandırılması bekleniyor.


Amerika’nın, İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesi, İran’da başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerine olan ilgiyi rekor seviyeye çıkardı. Ülkede Trump’ın ilk açıklamalarıyla birlikte 2.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın alımı yapılırken, bu durum ünlü kripto para biriminin tüm dünyada değerini ciddi bir oranda artırmasını sağladı. Buna karşılık ülkenin resmi para birimi olan İran Riyali, hükümetin tüm önlemlerine rağmen son aylardaki keskin değer kaybını sürdürdü.


Köklü Alman bankası Deutsche Bank ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yolcuların bilet satın alımlarında kullanabilmeleri için kredi kartlarına alternatif yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalışıyor. Dijital tabanlı olacak yeni ödeme yöntemi ile temelde kredi kartlarının aldığı yıllık, yüksek tutarlı ücret ve kesintilerin önüne geçmek ve ödemeleri daha güvenli bir hale getirmek amaçlanıyor.


Google, ulaşım ve etkinlikler için Google Pay’e mobil bilet özelliği getiriyor. Apple’ın yıllardır “passes” olarak adlandırdığı bilet kaydetme özelliğini, Google Pay zaten kredi ve sadakat kartları üzerinden kullanıcılarına sunuyordu. Buna ek olarak ödeme aracı artık etkinlik biletlerini ve uçuş kartlarını mobil uygulaması içerisinde kullanıcılara hazır bir şekilde ve dijital olarak sunacak. Bu sayede Google Pay kullanıcıları, dijital kartlarını ve biletlerini doğrudan mobil uygulama üzerinden taratabilecekler.


Ücretsiz hisse senedi alım - satım işlemleri yapan ve son dönemde komisyonsuz kripto para hizmeti de vermeye başlayan Robinhood, aldığı 363 milyon dolarlık yeni bir yatırımla değerini 5.6 milyar dolara çıkardı. Başarılı fintech, son olarak geçtiğimiz yıl 110 milyon dolarlık bir yatırım almış ve 1.3 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşmıştı. Robinhood, son durumda sahip olduğu 4 milyon kullanıcı ve 150 milyar dolarlık işlem hacmi ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.


Günümüzde ve özellikle ülkemizde banka çalışanlarının temel isteklerinin başında “serbest kıyafet uygulamasına geçiş” geliyor. Buna karşılık ülkemizde belirli bankaların dışında finans kurumları ağırlıklı olarak resmi kıyafet prosedürünü uygulamaya devam ediyor. Bu kurumlardan farklı bir yol izleyerek Genel Müdürlük birimlerinde serbest kıyafet uygulamasına geçiş yapan ING Bank yine sıra dışı bir karar alarak şubelerinde de bu uygulamaya geçtiğini duyurdu.


Eski PayPal Başkanı ve Coinbase Yönetim Kurulu Üyesi David Marcus, Facebook’un yeni kurulan Blockchain birimi için başkanlık görevini yürütecek. Marcus’un göreve getirilmesi, Cambridge Analytica skandalı sonrası Facebook’ta yaşanan köklü değişimin önemli bir parçası olarak kabul ediliyor. Marcus, PayPal’daki Başkanlık görevinin ardından 2014 yılında Facebook ekibine katılmış ve FB Messenger uygulamasının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştı.


Bitcoin için çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Araştırma şirketi Fundstrat, kripto para biriminin gelecek yıl 64 bin dolar gibi yüksek bir değerlemeye ulaşacağını düşünüyor. Şirketin bu sonuca ulaşırken izlediği yol ise kripto para madenciliğine dayanıyor. Konuyla ilgili hazırlanan raporda, kripto para çıkarılmasında kullanılan işlem gücü ve hacminin, tüm dünyada aralıksız bir şekilde büyümeye devam ettiği ve bu büyümenin Bitcoin’i 2019’da 20 bin dolar ile 64 bin dolar arasında değişen değerlemelere ulaştıracağı vurgulanıyor.

Tags: Haftalık, Özet, Fintech, Rapor, Derleme
Haftalık özetlerimizle ilgili tüm görüş ve önerilerinizi bize bilgi@dijifi.org e-posta adresi üzerinden iletebilirsiniz. Maillerinizi dikkatle inceleyerek, gerekli aksiyonları almaya gayret göstereceğiz. Keyifli okumalar dileriz!

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın