Top Nav

Fintech Sohbetleri: Manibux

Nis 12, 2019 0 comments
Haberin Özeti
Fintech Sohbetleri’nde yeni konuğumuz harçlık yönetim uygulaması Manibux oldu. Uygulamanın kurucusu Canan Bayrak ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bu güzel sohbet sayesinde Manibux’ın kuruluş hikayesini, sunduğu hizmetleri ve gelecek planlarını dinleme fırsatını yakaladık. Canan Hanıma içten cevapları için bir kez daha teşekkür ediyor ve sizi röportajımızla baş başa bırakıyoruz.


Fintech Sohbetleri’nde yeni konuğumuz harçlık yönetim uygulaması Manibux oldu. Hatırlayan okurlarımız olacaktır, röportaj serimize geçtiğimiz haftalarda kredi hesaplama ve karşılaştırma platformu Kredya ile başlamıştık. Bu kez Manibux’ın kurucusu Canan Bayrak ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bu güzel sohbet sayesinde Manibux’ın kuruluş hikayesini, sunduğu hizmetleri ve gelecek planlarını dinleme fırsatını yakaladık. Canan Hanıma içten cevapları için bir kez daha teşekkür ediyor ve sizi röportajımızla baş başa bırakıyoruz.

Merhaba! Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunuyum ve 2 kız çocuğu annesiyim. 17 yıl okullarda psikolojik danışmanlık yaptıktan sonra, öncelikle kendi kızlarımdan yola çıktım. Çocuklara kendi harçlıklarını güvenle ve kolaylıkla almalarını sağlamak, paralarını yönetmeyi ve tasarruf yapmayı öğrenmelerinde bir araç olmak amacıyla Manibux’ı kurdum.

Peki Manibux fikri nasıl doğdu?

Manibux benim ve kızlarımın ihtiyacından doğdu aslında. Bir gün büyük kızım arkadaşlarıyla yemeğe gitmişti. Parası yetişmemiş ve istediği yemeği ısmarlayamamış. O anda 1 TL’nin bile ne kadar önemli olduğunu anlamış. Onun için güzel bir ders oldu tabii ama özellikle büyük şehirlerde hepimiz çocuklarımızdan uzaktayız. Acil paraya ihtiyaçları olduğunda, nakit parayı onlara ulaştırmamız çok zor. Böyle bir durumda kendi harçlıklarını güvenle kullanmaları ve bizim onlara bunu kolaylıkla ulaştırmamız gerekliliğinden Manibux doğdu. Harçlığın dijital haliyiz.


Sunduğunuz hizmeti kısaca anlatabilir misiniz?

Manibux bir harçlık yönetim uygulaması. Çocuklarımıza kendi paralarını yönetmeyi öğreten, aile içinde finansal okuryazarlık bilincinin temellerini oluşturan bir eğitim platformuyuz diyebiliriz. Manibux 8-18 yaş aralığındaki çocuklara, anne babalarının ve çocukların, akıllı telefonlarına yükleyecekleri uygulamayla Mastercard, Visa ve Troy güvencesinde kolayca harçlık gönderebilmeyi sağlayan bir harçlık yönetim uygulaması ve ön ödemeli karttır. Manibux sayesinde çocuklar kartlarına yüklenen harçlıkla, internet dahil dünyanın her yerinde harcama ya da kendi uygulamaları üzerinden birikim yapabiliyor ve harçlıklarını yönetebiliyorlar. Aileler de kendi akıllı telefonlarından çocuklarının yaptıkları harcamaları ve bunları nerede yaptıklarını anında takip ediyorlar. Çocuklar da kendi paralarını yönetirken paranın sadece harcamak için değil, tasarruf amacıyla da kullanılabileceği bilincini kazanarak, kendi geleceklerini şekillendiriyorlar.

Manibux’ın arkasında kaç kişilik bir ekip bulunuyor?

Benimle birlikte 5 kişiyiz. Ancak çok şanslıyım ki yatırımcılarım da benimle aynı heyecanı paylaşıyor ve ekip arkadaşlarım gibi destek veriyorlar.

Bugüne kadar hiç yatırım aldınız mı?

5 melek yatırımcım var. En başından beri bana inandıkları ve Manibux’ın büyümesine destek verdikleri için sonsuz değerliler benim için. Yatırımcılarım Mustafa Sandal, Ayla Cönger, Barış Cönger, Burak Günsev ve Ayberk Kuday ile aynı heyecanı ilk günden beri birlikte yaşıyoruz. Şu günlerde 2. tur yatırım arayışındayız. Bizimle aynı heyecanı ve çocuklarımıza doğru bilinci vermede aynı etik değerleri taşıyan yatırımcılarla görüşüyoruz. Umarız kısa zamanda size güzel haberleri veririz.

Manibux’ın geleceğine dair planlarınız nelerdir?

Harçlığın dijitalleşmesi Türkiye’de ilk bizimle başladı. İlk ve tek olmanın sorumluluğunu taşıyor ve 8-18 yaş grubundaki çocuklara kendi paralarını yönetmeyi öğrenmeleri için destek olmaya çalışıyoruz. Bunu gerek seminerler, gerekse okul işbirliklerimizle yapmaya çalışıyoruz. Şu an Türkiye’nin önde gelen birçok okuluyla birlikte çalışıyoruz. Nakitsiz topluma geçişin erken yaşlarda başlaması gerektiğine inanıyoruz. Bunu bir sosyal sorumluluk projesine döndürmeyi, tüm Türkiye’de çocukların kendi paralarını dijital olarak almalarını ve para yönetme becerilerini geliştirmelerini hayal ediyor ve bunu gerçekleştirecek her türlü işbirliğini de hayata geçiriyoruz. Türkiye’de her çocuğa ulaşmak hedefimizle birlikte, 2019 yılı başı itibarıyla yurt dışı açılımımızı da başlattık. Avrupa’da 3 ülkede başlattığımız işbirliklerini arttırarak, dünyadaki çocukların da Manibux ile tanışmasını ve kullanıcımız olmasını planlıyoruz.

Bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz. Okurlarımıza son olarak iletmek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

Para eğitiminin diğer temel eğitimler gibi ailede başlaması gerektiğine inanıyorum. Her aile aslında vereceği harçlıkla para eğitimi yapar. Çocuklarımızın finansal okuryazarlar olmaları için aileleri tarafından dikkatli harcama yapma ve tutumlu olma konularında yönlendirmeye ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Kendi parasını yönetmek çocukların işidir. Yeter ki onlara harçlıklarıyla ilgili sorumluluk ve para yönetme eğitimi verelim. Manibux olarak bu eğitimin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Tags: Röportaj, Türkiye'de Fintech, Yaşam, İyi Fikir, Women In Fintech

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın