Top Nav

Alışveriş yaptıkça kazandıran sistem: Cashback

Kas 4, 2019 0 comments
"Cashback ya da Türkçe ifadeyle para iadesi, geri ödeme nedir, nasıl çalışır, hangi koşullarda kazanılır?" gibi soruların cevabını bulabileceğiniz bu yazıda, özellikle ABD’de çok sık kullanılan, Apple’ın geçen sene çıkartmış olduğu Apple Card ile başta teknoloji meraklıları olmak üzere birçok kişinin dikkatini çeken cashback sistemini anlatacağız. Unutmadan; Türkiye’de cash-back sisteminden faydalanmak için Apple Card’ın Türkiye’ye gelmesini beklemenize gerek yok, EYCA kullanarak GençPara kazanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Teknolojinin inanılmaz hızdaki büyümesine tanıklık ettiğimiz son birkaç yıl içinde ödeme teknolojileri alanında da büyük gelişmeler yaşandı. Nakit kullanımının sürekli olarak azaldığı ve kartlı ödeme sistemlerinin çipli kartlar, temassız ödeme, mobil cüzdanlar gibi gelişmelerle daha kullanışlı hâle geldiği finansal hizmetler alanında kart sağlayıcılar farklılaşmak üzere ürünlerine yeni özellikler eklemeye başladı. Başta kartlı ödeme hizmetlerinde rekabetin çok olduğu ABD olmak üzere birçok ülkede yaygın olarak kullanılan cashback sistemi de bu özelliklerden birisidir.

Cashback nedir, nasıl çalışır, hangi koşullarda kazanılır? 

Cashback ya da para iadesi sistemi, kartınızla harcama yaptığınızda, yapmış olduğunuz harcamanın bir kısmının kartınıza iade edildiği sistemdir. Düşük oranda ancak tüm harcamalarda para iadesi veren kartlar olduğu gibi sadece anlaşmalı noktalarda yapılan harcamalar için fakat çok daha yüksek oranlarda para iadesi sunan kartlar da vardır. Para iadesi sistemini örneklendirmek gerekirse; Apple Card kullanıcıları, herhangi bir mağazada kartları ile ödeme yaptıklarında, yaptıkları harcamanın %1’i ile 3’u kadar para iadesi kazanır.

Ülkemizde kartla yapılan her harcama için para iadesi yapan herhangi bir kart markası bulunmamaktadır. Ancak kart markalarının kullanıcılarına avantajlı alışveriş imkanı sunduğu, bunun yanında anlaşma noktalarının da marka bilinirliğini ve işlem hacimlerini arttırdığı ikinci yöntem; sadece gençlere özel bir ön ödemeli kart olan EYCA – Avrupa Gençlik Kartı tarafından gençlere sunulmaktadır. EYCAlılar Türkiye’deki, market, giyim, akaryakıt gibi kategorilerden seçilen anlaşmalı iş yerlerinde kartları ile ödeme yaptıklarında, harcamalarının %3 ile %12 arasında değişen bir kısmı için para iadesi alırlar. Türkiye’deki diğer pek çok kart programında, sektörel kısıtlamalar veya tarih kısıtlaması olan puan değil nakit para olarak karta aktarılan ve GençPara olarak adlandırılan bu tutar üye iş yeri, kategori ve son kullanım tarihi vb. herhangi bir kısıt olmaksızın kullanılabilir.

Cashback sisteminin avantajları nelerdir? 

EYCA gibi periyodik kart kullanım ücreti, yıllık kart ücreti, üyelik aidatı gibi kesintilerin olmadığı bir kart kullandığınızda, son derece hızlı, pratik ve güvenli bir ödeme yöntemi olan kartlı ödeme hizmetlerinden faydalandığınız için hiçbir ücret ödemez, üstelik para kazanırsınız. Anlaşmalı üye iş yerlerinde alışveriş yaparken para iadesi almak, kampanyadan faydalanmak için hiçbir ekstra çaba sarf etmez, sadece aldığınız ürünlerin toplam tutarını kartınızla ödersiniz. Alışverişinizin hemen ardından, anlaşma oranınca kazandığınız para iadesi kartınıza yüklenir. Para iadesi almak için avantaj noktası olan anlaşmalı iş yerlerindeki mevcut indirimlerden vazgeçmeniz gerekmez. Mağazadaki tüm indirimlerden faydalanarak alışverişinizi tamamlar, ardından para iadesini kazanırsınız.

Tags: Ödeme Sistemleri, Fintech, Paranın Serüveni

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın