Top Nav

TBMM’den Türkiye’de açık bankacılığın önünü açacak yasaya onay

Kas 14, 2019 0 comments
Haberin Özeti
Bu hafta ödeme sistemleri sektörümüz için “tarihi” olarak nitelendirebileceğimiz bir gelişmeye tanıklık ettik. Ülkemizde açık bankacılığın gelişimine önemli katkılar sağlayacak, Payment Services Directive (PSD2) ile uyumlu 6493 sayılı kanun TBMM’de kabul edildi. Yeni yasa, açık bankacılığa geçiş koordinasyonunu Merkez Bankası’na (TCMB) verirken; Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kurumları Birliği’nin kurulmasını öngörüyor. Gelişme, ödeme ve elektronik para pazarımızda memnuniyetle karşılandı.


Bu hafta ödeme sistemleri sektörümüz için “tarihi” olarak nitelendirebileceğimiz bir gelişmeye tanıklık ettik. Ülkemizde açık bankacılığın gelişimine önemli katkılar sağlayacak, Payment Services Directive (PSD2) ile uyumlu yasa TBMM’de kabul edildi.

Meclisten geçen 6493 sayılı kanunla, ülkemizde açık bankacılığa ve PSD2’ye tam uyumlu bir şekilde geçişin hızlanması bekleniyor. Yeni yasa, açık bankacılığa geçiş koordinasyonunu Merkez Bankası’na (TCMB) verirken; Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kurumları Birliği’nin kurulmasını öngörüyor. Gelişme, ödeme ve elektronik para pazarımızda memnuniyetle karşılandı.

Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, yeni kanunun yenilikçi ve düşük maliyetli ürün ve hizmetlerin yaygınlaştığı bir ödeme ekosistemi oluşturacağını belirtti. Eliaçık sözlerinin devamında “Şimdi hedefimiz ülkemize yeni yatırımlar çekmek ve unicorn girişimler yaratmak olacak. 2023 yılının sonunda değeri 1 milyar doları aşan ödeme ve elektronik para kurumlarına sahip olacağımıza güçlü bir şekilde inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tags: Açık Bankacılık, Ödeme Sistemleri, Fintech, Dijital Dönüşüm

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın