Top Nav

Fintech Sohbetleri: Sanction Scanner

Ara 3, 2019 0 comments
Haberin Özeti
Fintech Sohbetleri’nde yeni konuğumuz Codevist şirketinin bir çözümü olan Sanction Scanner oldu. Şirketin kurucusu Fatih Coşkun ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bu sayede Sanction Scanner'ın kuruluş hikayesini, sunduğu hizmetleri ve gelecek planlarını dinleme fırsatını yakaladık. Fatih Bey’e bu güzel sohbet için tekrar teşekkür ediyor, sizi içeriğimizin uzun versiyonunda röportajımızla baş başa bırakıyoruz.


Fintech odaklı çalışmalar yürüten şirketleri ağırladığımız Fintech Sohbetleri bölümümüzde bu kez Sanction Scanner ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Hatırlayan okurlarımız olacaktır, bu bölümümüzde daha önce Kredya, Manibux, TransferGo, Fanaliz ve Bakiyem konuğumuz olmuştu. Bu kez Sanction Scanner'ın kurucusu Fatih Coşkun sorularımızı cevapladı. Bizimle Sanction Scanner'ın hikayesini, sunduğu hizmetleri ve gelecek planlarını paylaşan Fatih Bey'e bu güzel sohbet için tekrar teşekkür ediyor, sizi röportajımızla baş başa bırakıyoruz.

Merhaba! Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ismim Fatih Coşkun. Bilgisayar mühendisi ve İşletme lisans mezunuyum. İşletme ve Teknoloji yönetimi üzerine yüksek lisansımı şirket kurma ve yönetme sürecim yüzünden tamamlayamadım. Kendimi teknoloji ve ticarete meraklı bir girişimci olarak tanımlıyorum. Daha önce bir teknoloji girişimi kurdum fakat istediğim gibi ilerlemedi. Sonrasında bir süre çok uluslu bir finans teknolojileri şirketinde yazılım takım lideri olarak çalıştım. 4.5 yıl önce Codevist Teknoloji A.Ş.’yi ve buradaki çalışmalarımız devam ederken 2019 Haziranda yeni global girişimimiz olan Sanction Scanner’ı kurdum ve hali hazırda bu iki şirketin kurucusu olarak hayatıma devam ediyorum.

Peki Sanction Scanner fikrinin bir hikayesi var mıdır?

Çeşitli alanlarda hizmet verdiğimiz finansal kurumlardaki gözlemlerimize göre firmaların uyum süreçleri oldukça maliyetli ve karmaşık bir durumdaydı. Her ülkenin sürekli değişen regülasyonları ve yaptırım listelerini manuel olarak takip etmek imkansızdı. Bu, firmaları finansal suçlara karşı korumasız ve regülasyon uyumsuzluklarından dolayı cezalara karşı açık hale getiriyordu. Piyasadaki diğer uyumluluk yazılımlarının tüm ihtiyaçları karşılayamaması ve çok yüksek maliyetli olması sonucu bir çözüm oluşturmak amaçlı Sanction Scanner fikri ortaya çıktı. Ürünümüz ile sadece büyük ölçekli firmalara değil, küçük ve orta ölçekli firmalara da hizmet vermek istiyoruz. Onlara lisans maliyeti veya kurulum ücreti gibi yükler yüklemeden sadece ihtiyaçları olan sorgu sayısına göre bir ücretlendirme politikası uygulayarak düşük maliyetlerle onları regülasyonlara uyumlu hale getirirken aynı zamanda da finansal suçlara karşı güvenli hale getiriyoruz.

Sunduğunuz hizmeti kısaca anlatabilir misiniz?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte her geçen gün yeni finansal suçlarla karşılaşılmaktadır. Maalesef Global GDP’nin %3-4’lük bir kısmı kara para olarak finansal sistem aracılığı ile aklanmaktadır. Bu suçların firmalar için büyük tehditler oluşturduğu kaçınılmaz bir gerçek. Geleneksel yöntemler yerini teknolojiyle birlikte gelen çözümlere bırakıyor. Sanction Scanner, firmaların finansal suçlarla mücadele etmelerinde onlara yardımcı olan yapay zeka destekli bir uyumluluk yazılımıdır. Sanction Scanner 200+ ülkenin bini aşkın yaptırım listelerini anlık olarak izleyerek bunları yapay zeka odaklı öğrenme teknikleriyle analiz ediyor ve verileri finansal işlerle iştirak eden firmalara kullandırıyor. Yine firmaların denetim süreçlerinde KVKK ve GDPR uyumlu kanıtlar olarak sunabiliyor. Kullanıcılarımız Sanction Scanner’da hem kişi hem de şirket ve organizasyon, gemi ve uçak sorgulamaları yapabilmektedir. Ayrıca kullanıcalarımız sorgulamalarını müşterilerinin yerel kimlik numaraları ve pasaport numaralarıyla ve daha bir çok kırılımla da yapabilmektedir. Kolay kullanımlı ekranlarımızın yanı sıra sunduğumuz Batch ve API desteği ile kullanıcalarımız zaman kaybetmeden kontrol süreçlerini otomatik bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Tüm bunları sağlarken temel odaklarımızdan olan kolay ulaşılabilir ve kolay kullanılabilir olmayı her zaman ön planda tutuyoruz.


Sanction Scanner’ın arkasında kaç kişilik bir ekip bulunuyor?

Sanction Scanner’da şu an 8 kişilik bir ekiple İstanbul’daki Ar-Ge ofisimizde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yaptığımız işlerde mühendislik disiplinini ön planda tutuyoruz. Yakında bir yurt dışı ofis açmak üzerine çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

Bugüne kadar hiç yatırım aldınız mı?

Hayır, Sanction Scanner’da şu ana kadar olan süreçte hiçbir yatırım almadan -bootstrap ederek ilerliyoruz. Bizi yurt dışında belli bir büyüklüğe getirecek yatırım noktasında ise zaman zaman görüşmelerimize devam ediyoruz.

Sanction Scanner’ın geleceğine dair planlar nelerdir?

Sanction Scanner’ı bu alanda 360 derece bir çözüm olarak konumlandırmak istiyoruz. Yeni özellikler ile Sanction Scanner’ı güçlendirirken, yurt dışı kullanıcı sayılarımızı da arttırmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda biri Avrupa biri de MENA’da olmak üzere 2 ofis ile Türkiye'deki yetenekli takımın geliştirdiği ürün ve hizmetleri bu bölgelerde çok daha fazla kullandırmak en büyük hedefimiz.


Bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz. Okurlarımıza son olarak iletmek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

Keyifli sohbet için ben de teşekkür ederim. Finansal teknolojilerin hızla geliştiği dünyada daha çok insana dokunmak, daha temiz ve finansal suçlardan arınmış bir dünyaya katkı vermek konusunda çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz.

Tags: Röportaj, Türkiye'de Fintechİyi Fikir

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın