Top Nav

Mastercard, Çin’de şirket kurmak için onay aldı

Şub 11, 2020 0 comments
Haberin Özeti
Mastercard, Çin’de bir şirket kurup faaliyet göstermek için Çin Merkez Bankası’ndan resmi onay aldı. Gelişme, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan anlaşma Visa, Mastercard ve American Express gibi şirketlere, Çin pazarına giriş için 90 günlük bir onay süreci vadediyor. Süreç eskiye nazaran kolaylaşmış olsa da Çinli kullanıcıları ve işletmeleri kazanmak isteyen Amerikalı şirketlerin işi hiç de kolay görünmüyor. Son durumda 8 milyardan fazla kartın dolaşımda olduğu ülkede, yerli teknoloji şirketleri Alibaba ve Tencent’in hakimi olduğu aktif bir mobil ödeme pazarı mevcut. Her iki şirket de geçtiğimiz yıl, Çin’e gelen turistlere de hizmet verebilmek için mobil ödeme uygulamalarının yeni bir versiyonunu piyasaya sürdüler.


Küresel ödeme devi Mastercard, Çin’de bir şirket kurup faaliyet göstermek için Çin Merkez Bankası’ndan resmi onay aldı.

Yabancı kart şirketleri yıllardır 27 trilyon dolarlık Çin ödeme pazarına girebilmek için önemli mücadeleler veriyor. Çin son olarak 2015 yılında küresel şirketlere ülkede birimler kurma veya yerel bir şirketi satın alma şartı koyarak lisans engellerini hafifletmişti. Mastercard bu dönemde NUCC Bilgi Teknolojileri adlı şirketi kurarak Çin’de faaliyet göstermeye çalışmıştı.

Çin pazarında yaşanan son gelişme, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan anlaşma Visa, Mastercard ve American Express gibi şirketlere, Çin pazarına giriş için 90 günlük bir onay süreci vadediyor. Devam eden süreçte Mastercard’ın önünde 1 yıllık bir hazırlık süresi bulunuyor. Şirketten bu süre zarfında operasyonlarını inşa etmesi ve son onay için Çin Merkez Bankası’na başvurması beklenecek.

Süreç eskiye nazaran önemli oranda kolaylaşmış olsa da Çinli kullanıcıları ve işletmeleri kazanmak isteyen Amerikalı kart ve ödeme şirketlerinin işi hiç de kolay görünmüyor. Son durumda 8 milyardan fazla kartın dolaşımda olduğu ülkede, yerli teknoloji şirketleri Alibaba ve Tencent’in hakimi olduğu aktif bir mobil ödeme pazarı mevcut. Her iki şirket de geçtiğimiz yıl, Çin’e gelen turistlere de hizmet verebilmek için mobil ödeme uygulamalarının yeni bir versiyonunu piyasaya sürdüler.

Tags: Dünya, Ödeme Sistemleri, Paranın Serüveni, Kredi Kartı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın