Top Nav

Gates, Wellcome ve Mastercard’tan koronavirüs için ortak girişim

Mar 11, 2020 0 comments
Haberin Özeti
Bill & Melinda Gates Vakfı, İngiltere merkezli araştırma kurumu Wellcome ve küresel ödeme şirketi Mastercard; koronavirüs tedavilerini tanımlamaya, değerlendirmeye, geliştirmeye ve ölçeklendirmeye yönelik teknolojileri hızlandıracak yeni bir girişimi hayata geçirdiler. Gates Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre COVID-19 Tedavi Hızlandırıcı adlı girişim, koronavirüsü ve gelecekte ortaya çıkacak benzer vakaları tedavi etmek için üretilen ilaçları ve biyolojik ürünleri inceleyerek bunların gelişimlerine yönelik çalışmalar yürütecek. Projede yer alan üç ortak, girişime 125 milyon dolarlık fon sağlarken; ortaya çıkacak ürünleri herkesin erişebileceği uygun fiyatlı bir hale getirmek gibi çeşitli eşitlikçi taahhütler verdiler.


Bill & Melinda Gates Vakfı, İngiltere merkezli araştırma kurumu Wellcome ve küresel ödeme şirketi Mastercard; koronavirüs tedavilerini tanımlamaya, değerlendirmeye, geliştirmeye ve ölçeklendirmeye yönelik teknolojileri hızlandıracak yeni bir girişimi hayata geçirdiler.

Gates Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre COVID-19 Tedavi Hızlandırıcı adlı girişim, koronavirüsü ve gelecekte ortaya çıkacak benzer vakaları tedavi etmek için üretilen ilaçları ve biyolojik ürünleri inceleyerek bunların gelişimlerine yönelik çalışmalar yürütecek. Projede yer alan üç ortak, girişime 125 milyon dolarlık fon sağlarken; ortaya çıkacak ürünleri herkesin erişebileceği uygun fiyatlı bir hale getirmek gibi çeşitli eşitlikçi taahhütler verdiler.


Koronavirüse dair özel sektör tarafından geliştirilen test kitleri ve yüksek maliyetli tedavi yöntemleri, şu anda küresel sağlık sisteminin karşı karşıya kaldığı sorunlar arasında. Bunun yanı sıra hükümetler, salgına yanıt verecek girişimleri hayata geçirmek için yeterli kaynaklara sahip değiller. Bu sorunlara çözüm olması beklenen yeni girişimin ilk hedefi, COVID-19 virüsüne yakalanan hastaları tedavi edecek ilaçların ve biyolojik ürünlerin incelenmesine ve geliştirilmesine aracılık etmek olacak.

Tags: Dünya, Girişim, Yaşam, Yatırım

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın