Top Nav

Haftalık Fintech Özeti: 108

Eyl 13, 2020 0 comments
Haberin Özeti
Finansal teknolojiler alanında birbirinden ilginç gelişmelere tanıklık ettiğimiz, hareketli bir haftayı geride bıraktık. Bu haftaki özetimizde; Starling Bank'ın çocuklara yönelik Kite adlı banka kartını duyurmasından, kripto para işlem platformu BtcTurk’ün 1 milyon kullanıcıya ulaşmasına kadar çok sayıda dikkat çekici gelişmeyi okuyabilirsiniz. Şimdiden bir sonraki Haftalık Özetimizi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.


7 - 13 Eylül 2020 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada fintech alanında yaşanan son gelişmeleri ve trendleri haftalık özetimiz aracılığıyla inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

İngiliz Starling Bank, 16 yaşından küçük çocukların internette, mağazalarda harcama yapmak ve ATM'lerden nakit para çekmek için kullanabilecekleri Kite adlı banka kartını piyasaya sürdü. Ebeveynler, kişisel ve ortak hesap kullanımlarına bakılmadan, bankanın yeni hizmetiyle çocuklarının her para harcamasında bildirim alacak. Ayrıca online ödemeler ve ATM’den para çekme gibi belirli işlevleri kontrol edebilecek, sınırlandırabilecek ve günlük işlem limitleri belirleyebilecekler. Starling Bank’ın çocuklara yönelik kartı, bankanın mobil uygulaması aracılığıyla aylık 2 pound karşılığında ebeveynler tarafından temin edilebilecek.

HSBC, Hong Kong'daki ATM’lerinde nakit paranın bitip bitmediğinden emin olmak için iCash adlı yapay zeka çözümünü kullanmaya başlıyor. iCash; hangi ATM için, ne kadarlık bir paranın, ne kadarlık bir süre için gerekli olduğunu; içerisinde mevsimsellik, tatiller, halka açık olaylar, konum ve en son para çekme alışkanlıkları gibi bilgilerin yer aldığı ATM verilerini ve tahmini makine öğrenme algoritmalarını kullanarak hesaplıyor. Teknoloji, bu sayede bankanın hazine ekibinin taleplere daha hassas bir şekilde cevap vermesini sağlayarak nakit teslimat sürelerini 6 saatten 15 dakikaya kadar düşürüyor. iCash’in, ATM dolum gezilerinde %15’lik bir azalma sağlayarak banka için yıllık 1 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor. Pandemi döneminde sosyal mesafe çağrılarına uyan milyonlarca insanın tercihi online alışveriş oldu. Ödeme çözümleri şirketi iyzico’nun yaptığı araştırma, bu süreçte tüketicinin e-ticaret algısında yaşanan değişimleri ortaya koyuyor. iyzico’nun verilerine göre 6 aylık salgın sürecinde en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartı olurken, Türkiye'de en çok alışveriş yapılan bölge Marmara oldu. Bu dönemde yapılan alışverişlerin %45’inde bilgisayar kullanılırken, %55’inde ise kullanıcılar mobil alışverişi tercih etti. Veriler ayrıca karantina sürecinde online alışverişin %33’ünün erkekler, %67’sinin kadınlar tarafından yapıldığını; kitap ve eğitim sektöründeki satışlarda ise patlama yaşandığını gösteriyor. iyzico’nun araştırmasına dair daha fazla bilgiyi burada yer alan içeriğimiz aracılığıyla inceleyebilirsiniz.


JP Morgan, küçük işletmelere yönelik Covid-19 kurtarma fonlarından yasadışı bir şekilde faydalanan bir grup çalışanının işine son verdi. Bloomberg’in haberine göre Amerikalı köklü banka, bu haftanın başında müşterilerin ve personelin dikkat çeken davranışları üzerine konuyla ilgili bir soruşturma başlattı. Banka, bunun üzerine çalışanlarının Ekonomik Hasar Afet Kredisi (EIDL) programına başvurduğunu ve programdan para aldığını tespit etti. Yardım programı, pandemiden olumsuz etkilenen şirketlere ve küçük işletmelere 10 bin dolara kadar hibe ve düşük faizli kredi seçenekleri sunuyor. Bugün, Amerikalı bankanın 160 binden fazla kişiyi istihdam ettiği biliniyor.

Bitcoin ve kripto para işlem platformu BtcTurk’ün kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı. Platform, 1 milyonuncu kullanıcısını 1 milyon Satoshi ile ödüllendirdi. BtcTurk, 2013 yılından bu yana Türkiye kripto para pazarına ve dijital ekonomisine yaptığı katkılar ve yatırımlar ile adından söz ettiriyor. Yakın zamanda Türkiye kadın ve erkek milli takımlarının ana sponsoru olan şirket, 2020 yılı içinde ödenmiş sermayesini 9 milyon TL’den 15 milyon TL’ye yükseltmiş ve BtcTurkPRO markasıyla 7 kıtadan kullanıcılara yalnızca bitcoin ve kripto para yatırabilecekleri yeni bir modelde hizmet vermeye başlamıştı.

Tags: Haftalık Özet, Araştırma, AnalizDünya

👉 Günlük bültenimize kaydolarak yeni içeriklerimizden haberdar olabilirsiniz.
Haftalık özetlerimizle ilgili tüm görüş ve önerilerinizi bize iletişim sayfamız üzerinden iletebilirsiniz. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın