Top Nav

iCash: ATM’lerin nakit stoğunu yenileyen yapay zeka çözümü

Eyl 8, 2020 0 comments
Haberin Özeti
HSBC, Hong Kong'daki ATM’lerinde nakit paranın bitip bitmediğinden emin olmak için iCash adlı yapay zeka çözümünü kullanmaya başlıyor. iCash; hangi ATM için, ne kadarlık bir paranın, ne kadarlık bir süre için gerekli olduğunu, içerisinde mevsimsellik, tatiller, halka açık olaylar, konum ve en son para çekme alışkanlıkları gibi bilgilerin yer aldığı ATM verilerini ve tahmini makine öğrenme algoritmalarını kullanarak hesaplıyor. Teknoloji, bu sayede bankanın hazine ekibinin taleplere daha hassas bir şekilde cevap vermesini sağlayarak nakit teslimat sürelerini 6 saatten 15 dakikaya kadar düşürüyor. iCash’in, ATM dolum gezilerinde %15’lik bir azalma sağlayarak banka için yıllık 1 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.


HSBC, Hong Kong'daki 1200 ATM’sinde nakit paranın bitip bitmediğinden emin olmak için iCash adlı yapay zeka çözümünü kullanmaya başlıyor.

Bankanın yeni aracı; hangi ATM için, ne kadarlık bir paranın, ne kadarlık bir süre için gerekli olduğunu, içerisinde mevsimsellik, tatiller, halka açık olaylar, konum ve kullanıcıların son para çekme alışkanlıkları gibi bilgilerin yer aldığı ATM verilerini ve tahmini makine öğrenme algoritmalarını kullanarak hesaplıyor. Teknoloji, bankanın hazine ekibinin taleplere daha hassas bir şekilde cevap vermesini sağlayarak nakit teslimat sürelerini 6 saatten sadece 15 dakikaya kadar düşürüyor.

HSBC Varlık ve Kişisel Bankacılık Operasyonları Küresel Başkanı Chriss Trill, konu hakkındaki görüşlerini “iCash; adam-saat hesabının ve işletme tasarruflarının kilidini açan, bu sayede müşteri deneyimini geliştiren ve ezber bozan bir dijital çözüm. Bu teknoloji ayrıca planlı nakit teslimatlarını azaltarak soygun riskini de düşürüyor.” ifadelerini kullanıyor. Trill, yeni aracın tamamen şirket içinde geliştirildiğini ve ATM dolum gezilerinde %15’lik bir azalma sağlayarak banka için yıllık 1 milyon dolar tasarruf sağladığını da dile getiriyor. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın