Top Nav

Pandemide sepetini en çok İç Anadolu bölgesi doldurdu

Eyl 11, 2020 0 comments
Haberin Özeti
Pandemi döneminde sosyal mesafe çağrılarına uyan milyonlarca insanın tercihi online alışveriş oldu. Ödeme çözümleri şirketi iyzico’nun yaptığı araştırma, bu süreçte tüketicinin e-ticaret algısında yaşanan değişimleri ortaya koyuyor. iyzico’nun verilerine göre 6 aylık salgın sürecinde en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartı olurken, Türkiye'de en çok alışveriş yapılan bölge Marmara oldu. Bu dönemde yapılan alışverişlerin %45’inde bilgisayar kullanılırken, %55’inde ise kullanıcılar mobil alışverişi tercih etti. Veriler ayrıca karantina sürecinde online alışverişin %33’ünün erkekler, %67’sinin kadınlar tarafından yapıldığını; kitap ve eğitim sektöründeki satışlarda ise patlama yaşandığını gösteriyor. iyzico’nun araştırmasına dair daha fazla bilgiyi içeriğimizin uzun versiyonu aracılığıyla inceleyebilirsiniz.


Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi sınıfında tanımladığı koronavirüsten korunmak için alınan önlemler kapsamında çok sayıda kişi temassız alışveriş yapmaya olanak tanıyan e-ticaret sitelerine yöneldi. Veriler, pandemi döneminde mobil alışverişteki artışla birlikte bazı ürünlere olan eğilimin farklılık gösterdiğine işaret ediyor. Ödeme çözümleri şirketi iyzico’nun istatistikleri, 6 aylık pandemi sürecinde online alışverişe bakış açısındaki değişimleri yansıtıyor.

Kredi kartı kullanımı zirvede

Pandemi döneminde en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartı oldu. Alışverişlerin %62’si kredi kartı ile yapılırken %38’i banka kartı ile yapıldı. Özellikle yüksek tutarlı alışverişlerde kredi kartı tercih edildi. Ortalama sepet tutarı, kredi kartında 208 TL iken banka kartlarında 93 TL oldu.

Tek çekim tercih edildi

Altı aylık pandemi sürecinde pek çok değişim yaşansa da taksit alışkanlıkları değişmedi. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin %84'ü taksitsiz gerçekleştirildi. Alışverişlerin %10’unda 3 taksit, %3’ünde 2 taksit tercih edildi. Online mağazaların peşin alışverişler için sunduğu ekstra indirimlerin bu istatistikte etkisi olduğu düşünülüyor.

İç Anadolu sepetleri doldurdu

Pandemi sürecinde Türkiye'de en çok alışveriş yapılan bölge Marmara oldu. Marmara’yı İç Anadolu ve Ege takip etti. Sepetini en çok dolduran İç Anadolulular olurken, Ankaralılar 208 TL sepet tutarıyla online alışverişte öne çıktı. Sepetini en çok dolduran ikinci şehir 206 TL ile Muğla oldu. 201 TL sepet tutarı ile Artvin, Karadeniz’i de listeye ekledi.

Tüketicinin tercihi mobil alışveriş oldu

Pandemi sürecinde tüketiciler, kolaylık ve kampanya gibi avantajları bulunan mobil alışverişe yöneldi. Yapılan alışverişlerin %45’inde bilgisayar kullanılırken, %55’inde kullanıcılar mobil alışveriş deneyimini tercih etti. Özellikle düşük tutarlı alışverişlerde mobil alışveriş öne çıktı. Bilgisayardan yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı 280 TL iken, mobilden yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı ise 97 TL oldu.

Kadınlar online alışverişte fark attı

Pandemi ile mücadele döneminde online alışverişin %33’ü erkekler, %67’si ise kadınlar tarafından yapıldı. Kadınların online alışverişte tercihi mobil alışveriş oldu. Erkeklerin %29'u mobilden, %71'i web üzerinden alışveriş yaparken; kadınların %55'i mobilden %45'i ise web üzerinden alışverişlerini gerçekleştirdi.

Farklı sektörlere eğilim

Pandemi sürecinde kitap ve eğitim sektöründeki satışlarda patlama yaşandı. Gıda ve giyim-aksesuar sektörleri de büyük ilgi gördü. Normalleşme sürecinin başladığı yaz aylarıyla birlikte araç kiralama, spor giyim mağazaları ve seyahat acentelerindeki alışverişlerde artış oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın