Top Nav

Arama motoru Yandex, banka satın alıyor

Eyl 24, 2020 0 comments
Haberin Özeti
Rusya'nın en büyük teknoloji şirketi Yandex, challenger bank Tinkoff'u 5.5 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın almaya hazırlanıyor. Tinkoff, Salı akşamı Londra Borsası'na yaptığı açıklamada iki tarafın prensipte anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Yandex tarafından yapılan açıklamada ise anlaşmanın Tinkoff’un %100’ü için geçerli olduğu belirtildi. Gelişmeyle birlikte Nasdaq borsasında işlem gören Yandex hisseleri %3.5 oranında değer kazandı. Oleg Tinkov tarafından kurulan Tinkoff, bugün Rusya’nın en büyük online challenger bankası konumunda. Son yıllarda agresif bir büyüme gösteren bankanın kârı, geçtiğimiz yıl iki kat artarak 36 milyar rubleye (yaklaşık 570 milyon dolar) ulaştı.


Rusya'nın en büyük teknoloji şirketi Yandex, challenger bank Tinkoff'u 5.5 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın alıyor. Taraflar, birleşme konusunda anlaşmaya vardı.

Tinkoff, Salı akşamı Londra Borsası'na yaptığı açıklamada iki tarafın prensipte anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Yandex tarafından yapılan açıklamada ise anlaşmanın Tinkoff’un %100’ü için geçerli olduğu belirtildi. Gelişmeyle birlikte Nasdaq borsasında işlem gören Yandex hisseleri %3.5 oranında değer kazandı.

Her iki şirket de, pandeminin başlamasından bu yana hisse değerlerinin hızla yükseldiğini ve son haftalarda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştıklarını gördüler. "Rusya'nın Google'ı" olarak adlandırılan Yandex, kısa bir süre önce ülkenin en büyük bankası olan devlete ait Sberbank ile finans hizmetlerindeki işbirliğini sonlandırmıştı. Bu, Yandex'i bu alandaki alternatif iş fırsatlarına bakma konusunda serbest bırakan bir ayrılık oldu. Şirket yöneticileri bu ayrılığın ardından, finans sektörüne girme olasılıkları ve bu alandaki potansiyel konusunda sıklıkla görüş bildirdiler.

Oleg Tinkov tarafından kurulan Tinkoff, bugün Rusya’nın en büyük online challenger bankası konumunda. Son yıllarda agresif bir büyüme gösteren bankanın kârı, geçtiğimiz yıl iki kat artarak 36 milyar rubleye (yaklaşık 570 milyon dolar) ulaştı.

Tags: Dünya, Bankacılık, Teknoloji, Yatırım

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın