Top Nav

Gördüğünüz anda sizi geçmişe götürecek 6 finansal obje

Kas 17, 2020 0 comments
Haberin Özeti
Zaman ne kadar hızlı geçiyor değil mi? Yılın bitmesine iki aydan çok daha az bir süre kaldı. Durum böyle olunca dün hayatımızda olan birçok şeyin sessiz sedasız tarih oluşunu bile fark etmiyoruz. Bu, finans dünyası için de geçerli. Neyse ki imdadınıza yetiştik. Kimilerinin yaşı ortaya çıkacak, kimilerine ise yakın tarihin bu objeleri hiçbir şey ifade etmeyecek. Ancak onlar bir dönem hayatlarımızdaydı ve işlerimizi bir hayli kolaylaştırdı. Hazırsanız içeriğimizin uzun versiyonu aracılığıyla, bugün artık kullanılmayan, geçmişte ise önemli görevler üstlenmiş çeşitli ilginç finans objelerini incelemeye başlayalım.


Zaman ne kadar hızlı geçiyor değil mi? Yılın bitmesine iki aydan çok daha az bir süre kaldı. Durum böyle olunca dün hayatımızda olan birçok şeyin sessiz sedasız tarih oluşunu bile fark etmiyoruz. Bu, finans dünyası için de geçerli. Kaçımız dijital bankaların yaygın olmadığı yıllarda kullanılan para çantalarını hatırlıyor? Ya da bir dönem her evde olan kasaları anımsayan var mı? Tamamı aklınızdan çıkmış olabilir. Neyse ki imdadınıza yetiştik. Kimilerinin yaşı ortaya çıkacak, kimilerine ise yakın tarihin bu objeleri hiçbir şey ifade etmeyecek. Ancak onlar bir dönem hayatlarımızdaydı ve işlerimizi bir hayli kolaylaştırdı. Hazırsanız başlayalım. Karşınızda bugün artık kullanılmayan, geçmişte ise önemli görevler üstlenmiş çeşitli ilginç finans objeleri! Şaşırmaya hazır olun.

#1 Şifrematik

Listemizdeki objelerden en kolay anımsanacak olan şifrematik olabilir. Bankalar aracılığıyla 2000’li yıllarda hayatımıza giren bu cihaz, müşterilerin banka internet şubelerine giriş yaparken kullanmaları için tek kullanımlık şifreler üretiyordu. Bugün teknolojinin gelişmesiyle, küçük bir oyuncağı andıran ve eğlenceli görünen bu cihazlar artık hayatlarımızda değil.

#2 Para mandalı

Kağıt paraları sıkıştırarak bir arada tutmaya yarayan para mandalları, geçmiş dönem finans dünyasında yoğun bir şekilde kullanılmaktaydı. Finans kurumlarının farklı şekil ve modellerde ürettikleri bu mandallar artık pek karşımıza çıkmıyor. Ancak yine de bu ilginç objenin modern versiyonlarına bugün nadiren de olsa rastlamak mümkün.

#3 Soğuk damga

Finans dünyasında bir dönem resmi evraklara savaş mührü gibi soğuk damgalar basıldığını biliyor muydunuz? Evet, bildiğimiz o havalı kırmızı renk damgalar. Soğuk damgalar; kurumlar arası yazışma, duyuru, terfi ilanı ve istek gibi çeşitli amaçlar için belgelere atılıyormuş. Bugün bu damgaların yerini mühür, imza, kaşe ve hatta e-imzalar aldı. Soğuk damgaları ise hafızalarımızın en derin köşelerine uğurladık.

#4 Hesap defteri

Yine günümüze en yakın finansal objelerden biri bizlerle. Hesap defterleri, yakın zamana kadar bankalarla müşteriler arasında kurulan ilişkinin en önemli dayanakları arasında yer alıyordu. Bu defterleri korumak ve saklamak önemliydi. Hesap başlangıç tarihi, hesap türü ve hesaptaki para miktarı gibi çeşitli bilgilerin yer aldığı bu defterler bugün hala var olsa da artık büyük oranda kullanılmıyor.

#5 Alman markı

Ülkemizde 90’lı yılların önde gelen yatırım araçlarından olan ve tabir yerindeyse bir kült haline gelen Alman markı, 2002 yılında Almanya’nın euro para birimine geçmesiyle hayatlarımızdan çıktı. Mark günümüzde sadece Bosna-Hersek'te "Konvertibilna Marka" adıyla kullanılıyor. Zamanında kimilerini hayallerine kavuşturan, kimilerini ise hayal kırıklığına uğratan markın ülkemiz insanındaki yeri bir başkadır.

#6 Facit hesap makinesi

Kollu hesap makinesi adıyla da bilinen bu hesap makinesinin tüm dünyadaki ilk modeli 1918 yılında üretilmişti. Ülkemizde ise 1980’li yıllarda hemen her yerde bu makineye rastlamak mümkündü. Daktiloyu anımsatan facit hesap makineleri, ortalama olarak 8 kg ağırlığındaydı. Cihazın ilk üreticisi olan şirket 1998 yılında kapanırken, bugün ülkemizde çeşitli müzayedeler dışında bu cihaza denk gelmek neredeyse imkansız.

Bugünün trendini keşfedin: TransferGo

Geçmiş, güzel ve keyifliydi ancak geride kaldı. Bugünün modası ise yeni nesil teknolojiler. Bu teknolojilerden olan TransferGo; uluslararası para transferlerinin kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Örneğin, Almanya’dan Türkiye’deki yakınlarınıza para transferi yapmak istiyorsunuz. TransferGo kullanarak gönderiminizi oldukça hızlı ve makul ücretler karşılığında (veya dilerseniz ücretsiz bir şekilde) yapabilirsiniz. Böylece eski usül transfer hizmetlerinde gördüğümüz yüksek ücret, uzun gönderim süresi, hiyerarşi, belirsizlik ve güvensizlik gibi sorunları yaşamamış olursunuz. Üstelik TransferGo ile sadece Türkiye'deki banka hesaplarına değil, VISA ve Mastercard®️’lara da para transferi yapabilirsiniz. TransferGo, gerek bireysel kullanıcılar için gerekse de küçük ve orta ölçekli işletmeler için masrafları kısıyor ve zamandan kazanma olanağı sunuyor. Geçmişi keyifle yad ederken, bu güzel hizmeti kullanmanızda büyük fayda var. Bizden söylemesi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın