Top Nav

Kripto paralar hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Kas 18, 2020 0 comments
Yatırımlarımızı doğru yönetmenin hiç olmadığı kadar önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Salgın sürecinde ortaya çıkan belirsizlik ve nakit paraya olan güvenin azalması, herkesi alternatifler aramaya itti. Bu dönemde altın, döviz ve borsa derken kripto para piyasasının işlem hacmi de dünya genelinde arttı. Geçmişi salgından çok daha eski olan ve gün geçtikçe bir yatırım aracı olarak daha çok kabul görmeye başlayan kripto paralar, elbette kullanıcı zihnindeki sorulara yanıt verebilmeliydi. Üstelik bilgi kirliliğinin çok fazla olduğu böyle bir dönemde bu yanıtlar çok daha değerli olmakta. Biz de bu doğrultuda işin uzmanıyla kafa kafaya verdik ve kullanıcıları doğru bilgilendirmek, akıllardaki soru işaretlerini giderebilmek adına kripto para ekosistemine dair doğru bilinen yanlışları ele aldık. Gelin, kullanıcılarına hızlı, kolay ve güvenli kripto para işlem hizmeti sunan Paribu’yla doğruluğunu masaya yatırdığımız bilgilere yakından bakalım.

#1 Kripto paralar güvenilir değildir.

Kullanıcıların kripto paralara olan bakış açısında, bilinmeyene veya araştırılmayana olan güvensizliği görmek mümkün. Bu para türü, sanılanın aksine en güvenilir ve gizlilik yönü en kuvvetli finansal varlıklardandır. Kripto paraların dayandığı blockchain sistemi teknolojik altyapısı nedeniyle işlemlerin güven içinde gerçekleşmesini sağlıyor. Çünkü bu teknolojide yapısı itibariyle geriye dönük hiçbir manipülasyon yapılamıyor. Tüm işlemler blockchain ağında şeffaflıkla yürüyor. Kripto paraların korunması ise kişilerin kendi sorumluluklarında olan bir durum. Kullanıcılar, kişisel veri ve varlıklarına dair bilgileri kimseyle paylaşmamalı. Ayrıca kullanıcılar Paribu’da da bulunan çift aşamalı doğrulama gibi giriş yöntemlerini kullanarak kripto para hesaplarının güvenliğini artırabilirler.

#2 Anonimdirler ve takipleri zordur.

Kripto para, Bitcoin ve blockchain gibi ifadeler telaffuz edildiğinde akla ilk gelen niteliklerden olan “anonimlik” kimi zaman bizleri yanlış çıkarımlara yönlendirebiliyor. Bu çıkarımlardan biri de, kripto para işlemlerinin anonim oldukları ve takip edilmelerinin oldukça güç olduğu bilgisidir. Kripto para işlemleri gerçekleşirken kullanıcıların bilgileri tamamen anonimdir, yani kişi kendisi varlıklarını, cüzdan adreslerini açıklamadıkça anonim kalır. Ancak kişilerin cüzdan adresleri ve yaptıkları işlemler blockchain sistemine kaydedilir. Böylece bunlar herkes tarafından görülebilir ve takip edilebilir.

#3 Yasadışıdırlar ve kullanımları suçtur.

Japonya, Güney Kore, Almanya, İsviçre, ABD, Kanada başta olmak üzere birçok ülke kripto para piyasalarını yasalarla düzenledi. Rusya, Çin gibi ülkelerde ise halen bu konuda bir yasak mevcut. Türkiye’de ise kripto para işlemi ya da yatırımı yapmanın önünde yasal bir engel yok. Hatta ülkemizde devlet kurumlarının da dijital para birimleri çıkarmaya yönelik faaliyetler yürüttüğü biliniyor. Bunların dışında; Türkiye’de Paribu gibi yasalara uygun olarak kurulmuş ve onlara bağlı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren şirketlerin varlığı ve bu şirketlerin büyüklüklerini her geçen gün artırması pazarın meşruluğuna, legalliğine ve şeffaflığına en önemli kanıtlardır.

#4 Merkeziyetsiz olduğu için herhangi bir sorunda muhatap bulunamaz.

Kripto paraların merkeziyetsiz olması, herhangi bir otorite tarafından manipüle edilememesi anlamına geliyor. Yani bu piyasa bir kişinin ya da kurumun tekelinde değil. Kripto paraların finansal özgürlük getirmesinin temelinde de bu yatıyor. Kripto para fiyatları ise tamamen arz ve taleplerle şekilleniyor. Burada önemli olan güvenilir bir platformda işlem yapmak. Paribu’da 7/24 kesintisiz hizmet veren bir Destek Birimi var. Yani saat kaç olursa olsun karşınızda bir muhatap bulabiliyorsunuz.

#5 Finansal sistemin sonunu getirecek. 

Kripto paraların, geleneksel finans sisteminde değişiklikler yaratması oldukça muhtemel bir durum. Bu para birimleri, sahip oldukları yeni nesil özelliklerle şüphesiz ki var olan yapıyı etkileyecektir. Ancak kripto para birimlerinin var olan oyuncuları yok etmektense onlara güçlü bir alternatif yaratma ihtimali çok daha yüksek. E-mail; SMS ve telefon gibi kanallara nasıl bir alternatif olduysa kripto paralar da mevcut finansal oyunculara bir alternatif olacaktır. Bu noktada, finansal yapının yeni oyuncusuna uyum sağlamak ve ona ayak uydurmak değerli hale gelecektir.

#6 Faaliyetlerine son verilebilir.

Bunun yolu devletlerin bu paraları yasadışı ilan etmesinden geçiyor. Dünya genelinde kabul gördüğü, öncü ülkelerin regüle ettiği kripto para piyasasının yasadışı ilan edilmek bir yana gün geçtikçe devletler tarafından daha çok kabul göreceği açık. Zaman işliyor sevgili okur. Devletlerin kendi dijital paralarını çıkardığı, merkez bankalarının görmezden gelmeyip gelişmeleri takip ettiği; Amerika, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin yasalarında yer vermeye başladığı bir pazar için artık yok olmaktan değil sadece çok daha ileriye gitmekten bahsedebiliriz.

#7 İnternetsiz bir hiçler.

İnternetin ilk çıktığı dönemlerde insanlar “Gözünüzde büyütmeyin, elektriğin fişini çektiğimizde kapanır.” diyorlarmış. Yıllar geçti ve o fiş prizden hiç çekilmedi. Kripto paralar için de benzer durum söz konusu. İşlemlerin büyük yoğunlukla online olarak gerçekleştiği kripto para dünyası için internet olmazsa olmazlardan. Ancak internet artık tüm insanlık için olmazsa olmazlardan. Kapatılması, hayatlarımızdan çıkması, dolayısıyla kripto para devrinin sonlanması imkansıza yakın ihtimaller. İnternet artık hayatımızın her anında bizimle. Dahası, kripto paralar donanım aygıtların da muhafaza edilebiliyor, böylece internet olmadan da varlıklarınızı elinizin altında bulundurabiliyorsunuz.

#8 Sadece teknoloji ve finans insanlarına yönelik.  

Baktığımız zaman teknoloji ve finansla arası olmayan kullanıcının, blockchain ve kripto para gibi kavramlar hakkında çok az bilgiye sahip olduğunu görüyoruz. Bu durum onu kripto paralardan uzak tutuyor ve bu tarz yatırım argümanlarının sadece finans insanlarına göre olduğunu düşünmeye itiyor. Bu kullanıcı grubunun atladığı nokta ise kripto paraların ve bu para biriminin beslendiği teknolojilerin, herkesin geleceğine etki edecek potansiyele sahip olduklarıdır. Bu doğrultuda kripto para birimlerinin belirli bir insan topluluğuna hitap ettiği bilgisi doğru değil. Kullanıcılara kullanımı kolay bir arayüz, kesintisiz/hızlı destek ve kolay alış/satış imkanlarını sunan Paribu gibi yeni nesil çözümler sayesinde herkes kripto para pazarını deneyimleyebilir. Üstelik Paribu’daki “Kolay Al/Sat” seçeneği ile tek adımda kripto para almak mümkün.

#9 Hangi kripto parayla güvenle işlem yapılacağını bilmek zor.

Bitcoin’in bugüne kadar kusursuz işleyen altyapısı başka kripto para birimlerinin de ortaya çıkmasını sağladı. Bugün 7000’in üzerinde kripto para birimi var. Bunların arasında güvenilir altyapıları olan kripto paralar olduğu gibi geleceği belirsiz olanlar da var. İşte temel nokta da bu. Bir kripto paraya yatırım yaparken doğru bilgiyle hareket etmek ve araştırmak gerekiyor. Paribu bu konuda da kullanıcıyı koruma motivasyonuyla hareket ediyor. Paribu marketinde Bitcoin dahil 22 kripto para birimi alınıp satılabiliyor. Platform temel ve teknik özellikleri bakımından güvenilir olanları listeliyor. Böylece kripto para işlemlerini deneyimlemek isteyenler zaten ciddi bir filtrelemeden geçen kripto paralarla karşılaşıyor.

#10 Suçlular için biçilmiş kaftan.

Para ya da altını suç finansmanı için kullananlar kripto parayla da bunu yapmak isteyebilir. Bu noktada her finansal öğenin, suçlularca istismar edilebileceğini de göz ardı etmemek gerek. Ancak blockchain teknolojisinde kripto paraların hangi cüzdanda olduğu, nereden nereye transfer edildiği şeffaflıkla takip edilebiliyor. Bu da aslında çok daha güvenilir bir yapı olduğunu gösteriyor. Öte yandan, yapılan araştırmalar, kripto paraların bu amaçla kullanım oranlarının %1’in altında kaldığını bizlere gösteriyor.

Kripto para dünyasını Paribu ile keşfedin!

Herkesin kripto paralarla ilgili söyleyecek bir şeyleri olacaktır. Doğruları bulmak ise ancak iyi bir platformla mümkün olur. Kripto para işlem platformu Paribu tam da bu noktada yanınızda. Paribu’ya saniyeler içerisinde üye olabilir; hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde kripto para alım satımı yapabilirsiniz. Paribu’nun sunduğu güvenli soğuk depo hizmeti, 7/24 işlem yapma imkânı, kesintisiz/hızlı destek hizmeti, “Kolay Al/Sat” seçeneği ve kullanışlı arayüzü kripto para işlemlerinizi gönül rahatlığıyla ve kolayca gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Üstelik Paribu, “Bitcoin dünyasına ilk adımınızı Paribu ile atın” diyerek başlattığı “İlk adım kampanyası” kapsamında, 16-29 Kasım tarihleri arasında Paribu’ya üye olan ve kimlik doğrulama işlemini tamamlayan kullanıcılarına 10 TL’lik ilk adım hediyesi veriyor. Paribu’ya üye olarak “ilk adım” kampanyasından yararlanabilir, sadece 10 TL ile dahi kripto para almanın mümkün olduğu Paribu ile Bitcoin dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz.

➤  Bugün Paribu ile tanışın!  💰 🚀  Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın