Top Nav

2021’de takip edilmesi gereken 3 ödeme trendi

Ara 31, 2020 0 comments
Haberin Özeti
Yeni yıl yaklaşırken bir çoğumuz 2020 yılından çok daha iyi bir yıl geçirmeyi ümit ediyoruz. Salgın, her endüstri üzerinde etkiler yaratsa da 2019’da başlayan bazı trendler 2020’de gelişmeye devam etti ve bunlardan bazıları 2021’de çok daha iyi noktalara gelecek. Bu doğrultuda yeni yılda izlenmesi gereken ödeme trendlerine yakından baktık. Nakitsiz toplum, fintechler ve blockchain teknolojisini incelediğimiz trend analizimize içeriğimizin uzun versiyonu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.


Yeni yıl yaklaşırken birçoğumuz 2020 yılından çok daha iyi bir yıl geçirmeyi ümit ediyoruz. Salgın, her endüstri üzerinde etkiler yaratsa da 2019’da başlayan bazı trendler 2020’de gelişmeye devam etti ve bunlardan bazıları 2021’de çok daha iyi noktalara gelecek. Bu doğrultuda yeni yılda izlenmesi gereken ödeme trendlerine yakından baktık.

Nakitsizlik, hayatımızın gerçeği olacak.

Nakitsiz topluma geçiş fikri uzun süredir insanlığın gündeminde. Koronavirüs salgını, bu geçişi hızlandırdı. İnsanlar nakit yerine ödeme kartlarını ve telefonlarını tercih ettikçe bazı mağazalar nakit paradan tamamen uzaklaşmaya başladı. 2021’de nakitsiz ödeme deneyiminin, yaşamlarımızın standart bir parçası haline geleceğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Ancak yine de gözden kaçırılmaması gereken bir kitle var: Unbanked yani bankalarla ilişkisi bulunmayan kişiler. Yerel yönetimlerin ve çeşitli kuruluşların, işletmelerin nakitsiz aksiyonlarına karşı çıkmalarının nedeni, banka hesaplarına kolaylıkla erişemeyen bu kitleye karşı bir adaletsizliğin ve ayrımcılığını yapıldığını öne sürmelerinden geliyor. Ancak 2021'de fintechler ön plana çıktıkça bu sorun da daha az gündeme gelebilir.

Fintechlerin, underbanking kitleye desteği artacak.

Fintechlerin -bankacılık hizmetlerini sundukları farklı uygulamalar üzerinden- ana akım bankalar tarafından sağlanan finansal servislere erişme güçlüğü yaşayan kişi ya da işyerlerine desteği, halihazırda bir süredir devam ediyor. Bu eğilimin 2021’de güç kazanması bekleniyor.

Geleneksel bankalarda, ücretler ve ihtiyaca yönelik araçların eksikliği nedeniyle maddi olarak imkanı yetersiz kişilerin hesap açması oldukça zor olabiliyor. Fintech şirketleri ise bu sorunu ücretsiz hesap ve mikro kredi gibi yöntemlerle çözmeye başladılar. Bunun yanı sıra Dünya Bankası verilerine göre, bugün dünya çapında 1.7 milyar insan ve ABD nüfusunun %5.4'ü bankaların finansal hizmetlerine erişmekte zorlanıyor. Bu durum 2021’i, bu kitleye yönelik aksiyonlar için oldukça ideal bir yıl haline getiriyor.

Blockchain’in sesi daha gür çıkacak.

Yeni yılda blockchain teknolojisini daha büyük adımlar atarken göreceğiz. Hükümetler ve büyük finans kurumları bu teknolojiye yöneldiğinde işin nerelere gidebildiğini gördük. 2021, bu eğilimin hız kazandığı bir yıl olacak.

İlk olarak, blockchain'in sınır ötesi ödemelerde ve yerleşimlerde büyük bir etki yarattığını göreceğiz. Çünkü borsalardan ve bankalardan çok çeşitli kuruluşlar daha hızlı ve ucuz ödemeler sağlamak için bu teknolojiyi benimseme yoluna gidiyor. Diğer bir husus; blockchain, pahalı ödeme ücretlerinden kaçan kullanıcılar için uygun bir alternatif çözüm olarak ödemelerin demokratikleştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu teknoloji aynı zamanda ödemelerin çok daha güvenli hale gelmesine de yardımcı olacaktır.

Bunlar blockchain teknolojisinin yeni yılda etkileyeceği alanlardan sadece birkaçı. Örneğin, bu teknoloji sayesinde muhtemelen daha güvenli seçim ve oylama yöntemleri görebileceğiz. 2020 yılında blockchain’in bu amaçla kullanıldığını gördük. Aynı şekilde saydıklarımızın tümü, 2021’de göreceğimiz ödeme trendlerinden sadece birkaçı. Bu nedenle bir sonraki büyük şey için gözlerimizi ve kulaklarımızı daima açık tutmamız gerekecek.

Tags: Ödeme SistemleriFintechTeknoloji, Araştırma, Analiz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın