Top Nav

Kripto paralara dair en çok merak edilen soruları yanıtladık

Ara 2, 2020 0 comments
Her geçen gün değerleri ve işlem hacimleri artsa da hâlâ onlar hakkında bilgi sahibi olmayan çok sayıda kişi var. Evet, kripto para birimlerinden bahsediyoruz. Finans ekosisteminin yeni nesil oyuncusu, artık hayatlarımızın her anında bizimle. Bu içeriğimizde kripto para işlem platformu Paribu ile bu para birimlerine dair merak edilen soruları yanıtladık. İçeriğimizin, kripto para birimlerini yakından tanımak ve hatta bu para birimlerinin dünyasına ilk adımı atmak isteyen herkese katkı sağlamasını diliyoruz. Kullanıcılara hızlı, kolay ve güvenli kripto para işlem hizmeti sunan Paribu’nun katkılarıyla hazırladığımız içeriğimizin finalinde bir de sürprizimiz yer alıyor. Hazırsanız başlayalım.

Kripto para ne demek?

Crypto ve currency sözcüklerinden oluşan bu ifade “şifrelenmiş para” anlamına geliyor. Kripto para birimleri kriptoloji bilimiyle üretiliyor. Bu paraların üretim sürecinde herhangi bir merkezi otorite yer almıyor. Bir tür dijital para olan kripto para birimleri blokzincir teknolojisi üzerine inşa ediliyor. Blokzincir teknolojisi, yapısı itibariyle geriye dönük hiçbir manipülasyon yapılamayan bir tür muhasebe defteri gibi düşünülebilir.

Bu para birimleri ne kadar ve nasıl üretiliyor?

İlk kez 2009 yılında Bitcoin’le hayatımıza giren, ardından alternatif kripto paraların ortaya çıkmasıyla daha da yaygınlaşan kripto para birimlerinin bazılarının üretimi sınırlı, bazıları ise sınırsız sayıda üretilebilecek. Örneğin, Bitcoin’in altyapısı, toplam 21 milyon adet üretilecek şekilde tasarlandı. Bu sayıdaki Bitcoin’in ortaya çıkarılmasının ardından başka bir Bitcoin üretilmeyecek, mevcut Bitcoin’lerin piyasadaki dolaşımı sürecek. Kripto para birimlerinin bazıları madencilik adı verilen, bazı zor matematiksel işlemlerin yazılımlar vasıtasıyla çözülmesi yöntemiyle üretiliyor. Bazılarının ise madenciliği yapılmıyor. Kripto paralar internet erişimi olan sıcak cüzdanlarda, internet erişimi olmayan soğuk cüzdanlarda -yani donanım aygıtlarında- ve işlem yapılan platformdaki hesapta muhafaza edilebiliyor.

Kripto paraların fiziksel bir karşılığı var mı?

Kripto paraların, geleneksel para birimlerinden alışık olduğumuz fiziksel bir karşılıkları bulunmuyor. Yani bu para birimlerini elle tutmanız çok da mümkün değil. Ancak fiziksel bir yapıda olmayan kripto paraların elbette lira, euro ve dolar gibi para birimlerinde değerleri tutarında bir karşılığı bulunuyor. Kripto paranızı istediğiniz zaman bozdurup geleneksel para birimlerine dönüştürebilirsiniz.

Bu para birimleri nasıl bozdurulur?

Kripto para alımlarınızı ve satımlarınızı dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Tamamen dijital ortamda gerçekleşen bu işlemler için bir kripto para işlem platformunu kullanmanız gerekir. Bu konuda; hızlı, kolay ve güvenli kripto para işlem hizmeti sunan Paribu’yu kullanabilirsiniz. Paribu aracılığıyla dilediğiniz zaman kripto para alabilir veya satabilirsiniz.

Kaç farklı kripto para türü var?

Bitcoin, Ether ve Ripple gibi kripto para birimleri, herkes tarafından en çok bilinen kripto para türleri arasında yer alsa da bugün 7.700’den fazla kripto para biriminin var olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam her geçen gün katlanmaya devam ediyor. Bilinirliği ve işlem hacmi sürekli olarak artan kripto para ekosisteminde her gün yeni bir oyuncu ile karşılaşmak mümkün.

Kaç paraya kripto para sahibi olabilirim?

Her kripto para biriminin fiyatı arz ve taleplere göre kendiliğinden belirleniyor. Dolayısıyla her kripto paranın fiyatı ayrı şekilleniyor. Ayrıca kripto paraları 1 tam birim olarak almak gerekmiyor. Yapıları itibariyle kripto para birimleri bölünebiliyor ve miktarı kendiniz belirleyerek işlem yapabiliyorsunuz. Yani kullanıcılar 1 Bitcoin almak durumunda değil, düşük miktarlarda da Bitcoin alınabiliyor. Kripto para işlem platformu Paribu’da 10 TL’ye dahi kripto para almak mümkün.

Kripto para dünyasını Paribu ile keşfedin!

Paribu, kripto para dünyasına girmek isteyenlerin yanında. Paribu’ya saniyeler içerisinde üye olabilir; hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde kripto para alım satımı yapabilirsiniz. Paribu’nun sunduğu 7/24 işlem yapma imkânı, kesintisiz/hızlı destek hizmeti, “Kolay Al/Sat” seçeneği ve kullanışlı arayüzü kripto para işlemlerinizi gönül rahatlığıyla ve kolayca gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Üstelik Paribu, “Bitcoin dünyasına ilk adımınızı Paribu ile atın” diyerek başlattığı “İlk adım” kampanyası kapsamında, 16 Kasım-31 Aralık tarihleri arasında Paribu’ya üye olan ve kimlik doğrulama işlemini tamamlayan kullanıcılarına 10 TL’lik ilk adım hediyesi veriyor. Paribu’ya daha önce üye olmuş ama 16 Kasım’dan önce herhangi bir finansal işlem yapmamış kullanıcılar da kimlik doğrulamalarını tamamlayarak kampanyadan yararlanabiliyor. Paribu’ya üye olarak “ilk adım” kampanyasından yararlanabilir, sadece 10 TL ile dahi kripto para almanın mümkün olduğu Paribu ile Bitcoin dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz.

➤  Bugün Paribu ile tanışın!  💰 🚀  Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın