Top Nav

Haftalık Fintech Özeti: 117

Oca 3, 2021 0 comments
Haberin Özeti
Finansal teknolojiler alanında birbirinden ilginç gelişmelere tanıklık ettiğimiz, hareketli bir haftayı geride bıraktık. Bu haftaki özetimizde; 2021 yılında takip edilmesi gereken 3 ödeme trendinden, geride bıraktığımız 2020 yılının en dikkat çeken şube kapamalarına kadar çok sayıda dikkat çekici gelişmeyi okuyabilirsiniz. Şimdiden bir sonraki Haftalık Özetimizi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.


28 Aralık - 3 Ocak 2020 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada fintech alanında yaşanan son gelişmeleri ve trendleri haftalık özetimiz aracılığıyla inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Geçtiğimiz hafta DijiFi’de yepyeni bir araştırmaya merhaba dedik. Bildiğiniz gibi zor bir yılı geride bıraktık. Her şeyi ile oldukça farklı geçen bu yıl, kullanıcıların online alışveriş deneyimleri ile de önemli oranda farklılaştı. Biz de yılın son günlerinde bir araştırma yaparak pandemi yılında bu deneyimlerin ne yönde farklılaştığını ortaya koymak istedik. Araştırmamıza bu adresten ulaşarak katılabilirsiniz. Sonuçlarımızı en yakın zamanda sizinle paylaşacağız.

Bu yıl bir çoğumuz 2020 yılından çok daha iyi bir yıl geçirmeyi ümit ediyoruz. Salgın, her endüstri üzerinde etkiler yaratsa da 2019’da başlayan bazı trendler 2020’de gelişmeye devam etti ve bunlardan bazılarının 2021’de çok daha iyi noktalara gelmesi bekleniyor. Bu doğrultuda yeni yılda izlenmesi gereken ödeme trendlerine yakından baktık. Nakitsiz toplum, fintechler ve blockchain teknolojisini incelediğimiz trend analizimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kripto para şirketi BitcoinPoint ve nakit makinesi operatörü Cashzone arasındaki işbirliğiyle kripto para sahipleri artık Birleşik Krallık'taki 16 bin ATM’de bitcoinlerini bozdurabilecekler. Tüm dünyada bitcoini güvenli bir şekilde satın almak, satmak ve kullanmak amacıyla uğraş verilen kullanıcı dostu kripto para çözümlerinin benimsenmesinin önünde sürekli engeller oluşuyor. BitcoinPoint, şu sıralar bu engelleri -bitcoin alıp satmayı ve nakit olarak çekmeyi mümkün kılan- bir mobil uygulama ile yıkmaya çalışıyor. Yürütülen çalışmayla bitcoin sahipleri, telefonlarına indirecekleri mobil uygulama aracılığıyla bitcoin ATM’lerinden saniyeler içerisinde çekim yapabilecekler. Bu işlem için kullanıcıların bir karta veya banka üyeliğine sahip olmaları da gerekmiyor.

Geride bıraktığımız 2020 yılı, finans sektörü için gelenekselliğin biraz daha etkisini yitirdiği, fintechlerin sesinin daha gür çıkmaya başladığı bir yıl oldu. Özellikle yılın sonuna doğru kripto paraların önemli değerlemelere ulaştığı bu yıl, hafızalarımızda birbirinden ilginç gelişmelerle yer edindi. Biz de DijiFi olarak yılın öne çıkan, en çok okunan içeriklerini sizlerle paylaşmak istedik. 2020’nin en çok ilgi gören DijiFi içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kabul edelim, rutin ihtiyaçları düşündüğümüzde bir evi veya aileyi yönetmek oldukça masraflı olabiliyor. Salgının yarattığı ekonomik belirsizlikleri ve işten çıkarmaları da hesaba katınca bu iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Sonuç olarak şu sıralar “nasıl para kazanırız” veya “gelirlerimizi nasıl artırırız” sorularına cevap aradığımız bir gerçek. Bu noktada ekonomik durumumuzdan en iyi şekilde faydalanmak ve onu en verimli şekilde yönetmek bir çözüm olabilir. Yaşam kalitenizden ödün vermeden parasal anlamda tasarruf yapmanızı sağlayacak 5 yöntemi buradaki içeriğimizde ele aldık.

2020 yılı, küresel bankacılık sektöründe dijital dönüşümün hız kazandığı bir yıl oldu. Durum böyle olunca önemli bankaların şube kapama kararları da arka arkaya geldi. Bu içeriğimizde 2020’nin öne çıkan şube kapama aksiyonlarına göz attık. Gelin, burada yer alan içeriğimiz aracılığıyla bu yıl kimler fiziksel şubelerinde azalmalara gitmiş, yakından bakalım.

Tags: Haftalık Özet, Araştırma, AnalizDünya

👉  Günlük bültenimize kaydolarak yeni içeriklerimizden haberdar olabilirsiniz.
Haftalık özetlerimizle ilgili tüm görüş ve önerilerinizi bize iletişim sayfamız üzerinden iletebilirsiniz. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın