Top Nav

Dijital sigorta Lemonade’e ayrımcılık suçlaması

May 31, 2021 0 comments
2016 yılında faaliyetlerine başlayan dijital sigorta hizmeti Lemonade, yapay zeka yeteneklerini övdüğü son tweetlerinde, destek talebinde bulunan kullanıcılarına fiziksel özelliklerine göre farklı muamelede bulunduğu imasını yapınca eleştirilerin odağı oldu.

Şirket, tepkiler üzerine sildiği tweetlerinde botların ve makine öğreniminin, rakiplerinden 1000 kat daha fazla veri toplamalarını sağladığını iddia etti. Lemonade, bu üstünlüğün bir örneğini, “Bir kullanıcı hak talebinde bulunduğunda, telefonu aracılığıyla bir video çeker ve videoda konuyu açıklar. Yapay zekamız bu videoları dolandırıcılık belirtileri açısından dikkatlice analiz eder. Sistem, kullanıcılar dijital talep süreci kullanmadıkları için geleneksel sigortacıların kullanmadığı sözel olmayan ipuçlarını kullanabilir.”
 

Lemonade’in tweetlerinde geçen “sözel olmayan ipuçları” ifadesi, kısa sürede sosyal medyada tartışma konusu oldu. Kullanıcılar, yapay zekanın ırk ve cinsiyet gibi kriterleri dikkate alarak kişilere ayrımcılık yapabileceğini dile getirdi.

Lemonade, yayınladığı bir blog yazısında paylaşılan tweetlerin yanlış anlaşılmalara neden olduğunu ve kullanıcılarda kafa karışıklığı yarattığını belirtti. Şirket ayrıca "Kullanıcılarımıza görünümlerine, davranışlarına veya herhangi bir kişisel/fiziksel özelliklerine göre farklı muamele edilmediğini garanti ediyoruz. Zararlı ifadeler kullanan yapay zeka çözümü Lemonade tarafından asla kullanılmayacaktır. Yapay zekanın iddiaları otomatik olarak reddetmesine asla izin vermedik ve vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın