Top Nav

Haftalık Fintech Özeti: 120

Ağu 29, 2021 0 comments

[23 - 29 Ağustos 2021 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada fintech alanında yaşanan gelişmeleri ve trendleri haftalık özetimiz aracılığıyla inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz!]
 
İngilizler, 15 Ekim tarihinden itibaren 100 sterline kadar temassız ödeme yapabilecekler. UK Finance Ticaret Birliği, bu gelişmeyi doğruladı. Birleşik Krallık’ta temassız ödeme limiti son olarak Nisan 2020’de pandeminin de etkisiyle 30 Euro’dan 45 Euro’ya çıkarılmıştı. Geçtiğimiz yıl İngiltere genelinde yapılan temassız ödemelerin sayısı bir önceki yıla göre %12 artış gösterdi. Bugün temassız ödemeler, İngiltere’deki ödemelerin dörtte birinden fazlasını oluşturuyor.


American Banker’ın raporuna göre ABD'nin Michigan eyaletinde hizmet veren Michigan First Credit Union, Eylül ayından itibaren çalışanlarından ve müşterilerinden şubelerde maske takmamalarını veya sadece şeffaf, yüzü gösteren örtüler kullanmalarını istedi. Kurumun bu politikası, güvenlik endişelerinden ve Michigan'daki maske zorunluluğunun Haziran ayında kaldırılmasından kaynaklanıyor. Alınan karar doğrultusunda banka çalışanları 7 Eylül’den itibaren maske takmayı bırakacak.

Birleşik Krallık, PayPal’ın kripto para hizmeti verdiği ikinci uluslararası pazar oldu. Şirket, geçtiğimiz yılın Ekim ayında ABD’de bu hizmetinin lansmanını yapmıştı. PayPal müşterileri artık Birleşik Krallık’ta Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin cash olmak üzere dört tür kripto para birimini alıp satabilecek. Müşteriler, ayrıca gerçek zamanlı kripto para değerlerini PayPal’ın mobil uygulaması ve web sitesi üzerinden anlık takip edebilecek.

Afrika merkezli fintech OPay, SoftBank Vision Fund 2 liderliğindeki finansman turunda 400 milyon dolar topladı. Bölge ülkelerinden Nijerya’nın en önemli mobil ödeme hizmet sağlayıcılarından birinin arkasında bulunan OPay, bu yatırımla birlikte değerlemesini 2 milyar dolara yükseltti. Şirketin yatırım turunda Sequoia Capital China, Redpoint China, Source Code Capital, Softbank Ventures Asia, DragonBall Capital ve 3W Capital yer aldı. OPay girişimi, Norveç merkezli internet şirketi Opera’nın kuluçka programı neticesinde hayata geçmişti.


Forbes, birkaç yıldır düzenlediği Amerika’da kadınların çalışabileceği en iyi şirketler listesini yayınladı. Liste, ülkede en az 1000 çalışanlı işletmelerde görev alan, 30 bini kadın olmak üzere tam 50 bin Amerikalı ile düzenlenen anket sonucunda hazırlandı. Pandemi döneminde Amerika’da 3.8 milyon insanın işini kaybetmesiyle birlikte toplumsal cinsiyet eşitliği, yönetici kademelerinde kadınların ne kadar yer aldığı ve işyerindeki suistimaller daha fazla konuşulur hale geldi. Forbes’ın açıklamasına göre bu süreçte kadınların işgücüne katılım oranı %57.2’ye indi. Forbes’ın yayınladığı tüm listeyi incelemek için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın