Top Nav

Haftalık Gündem Özeti: 124

Ara 12, 2021 0 comments

Merhaba! 6-12 Aralık tarihleri arasında finans, teknoloji ve yaşam alanında ortaya çıkan gelişmelerin kalabalıklar arasından, elle ve özenle toplanmış haliyle karşınızdayız. Hazırsanız haftanın öne çıkan gelişmelerini aktarmaya başlıyoruz!

Neler Oluyor?

 • Cumhurbaşkanlığı, yeni ''Türkiye Markası'' genelgesini yayınlandı.
 • Google, kendi tasarladığı ilk akıllı saatini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
 • Sosyal medya devi Twitter, Slack benzeri Quill isimli platformu bünyesine kattığını duyurdu.
 • Birleşmiş Milletler raporuna göre göre dünya genelinde internet kullananların oranı %63'e ulaştı.
 • Apple tarafından 2022’de tanıtılacağı iddia edilen tüm ürünlere göz atın
 • Tazmanya adasında kıyamet için insanlığın karakutusu inşa ediliyor
 • Çin'in, yörüngede uzun süre bekleyebilen ve sesten beş kat hızlı uçabilen bir askeri araç geliştirdiği iddia edildi.
 • Güney Kore, dünyanın ilk yüzen şehri olan ve 10 bin kişiye ev sahipliği yapması planlanan Oceanix adlı şehri 2025 yılında hizmete sunacak.
 • Sydney Üniversitesi ilk biyonik göz implantını insan üstünde test etmeye hazırlanıyor.
 • 2021'de en çok kullanılan emoji gülmekten gözden yaş gelmiş “Tears of Joy” oldu.
 • Jack Dorsey'nin mobil ödeme çözümü Square, ismini Block olarak değiştiriyor.

Fintech Gelişmeleri 

Starling Bank’ın araştırması, küçük işletme sahiplerinin yalnızlık, sınırlı yaratıcılık ve olumsuz düşünceler ile psikolojik olarak mücadele ettiğini ortaya koydu. Bankanın anketine katılan 1046 KOBİ yöneticisinin %70’i, yeni ve farklı fikirleri kendi başlarına oluşturmanın zor olduğunu söylerken, %68'i yakınlarından ve arkadaşlarından bu konuda tavsiye istediklerini belirtti. Monzo'nun eski kurucu ortağı Tom Blomfield'ın akıl sağlığı da dahil olmak üzere çeşitli nedenleri öne sürerek bankadan ayrılacağını açıklamasının ardından ruh sağlığı konusu, fintech sektöründe giderek daha fazla ilgi odağı haline geldi.


Merkeziyetsiz finans platformu BadgerDAO‘ya yönelik bir siber saldırı gerçekleşti. Saldırıda 120 milyon dolar değerinde kripto varlığın çalındığı belirtildi. Siber korsanların saldırıyı, şirketin sitesine yükledikleri bir kod parçasıyla gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Saldırıyı fark eden sistem yöneticilerinin varlıkları dondurması, daha yüklü bir kaybın yaşanmasını engelledi.

Facebook, Novi ile WhatsApp üzerinden kripto para transferi yapılabilmesini mümkün kılacak. Gelişme ile Amerika’daki sınırlı sayıda kullanıcı, anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden kripto para gönderip alabilecek. Novi’nin başkanı Stephane Kasriel, gelişmeyi paylaştığı bir tweet ile duyurdu. Paylaşımda ‘aile ve arkadaşlara para göndermenin mesaj göndermek kadar kolay hale geldiği’ vurgusu yer aldı. Özelliğin devam eden süreçte farklı ülkelerde de kullanıma sunulması bekleniyor.

iyzico’nun hayata geçirdiği Kadın Girişimci Destek Programında ikinci başvuru dönemi başladı. Program kapsamında kadın girişimcilere finanstan eğitime, pazarlama ve tanıtımdan özel indirimlere kadar birçok avantaj sunulacak. Bu doğrultuda kadın girişimciler ilk 6 ay 0 komisyon desteğine sahip olurken tanıtım desteği, dijital pazarlama ve online satış alanlarında ücretsiz eğitimler de alabilecek. iyzico iş ortakları Google, Golin, Good4Trust, IdeaSoft, Paraşüt, Mükellef ve Webtures da program dahilindeki kadın girişimcilere özel eğitimler ve indirim imkanları tanıyacak.

Londra merkezli dijital banka Monzo, 4.5 milyar dolar değerleme üzerinden 500 milyon doların üzerinde fon topladı. Böylece şirket, bir önceki turda ulaştığı değerlemenin 3 katına çıkmayı başardı. Monzo’nun şu anda 5 milyondan fazla müşterisi bulunuyor. Ayda 100 bin müşteri kazanan şirketin gelirlerinin %25’i, pandemi döneminde çıkarılan ürünlerden oluşuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın