Top Nav

İngiliz bankaları ortak bankacılık merkezleri oluşturuyor

Ara 15, 2021 0 comments
Büyük İngiliz bankaları, toplulukların nakit paraya adil erişimini sağlamak için ortak bankacılık merkezleri oluşturma kararı aldı.

Anlaşma, giderek daha fazla insanın mobil ve online bankacılığa geçmesiyle birlikte Birleşik Krallık’taki banka şubelerinin kapanması ve bunun sonucunda artan baskı ile tepkinin ortaya çıktığı bir dönemde sağlandı.

Tüketici araştırma şirketi Which?’e göre şube kapamaları 2021’de önemli ölçüde artarken; kapamalar, bu yıl 298 şubenin kapatıldığı Haziran ve Ağustos aylarında zirve yaptı. Öte yandan verilere göre İngiltere’de yıl içinde aylık ortalama 99 banka şubesi kapatıldı.

Şirketin araştırması ayrıca bu yıl 736 banka şubesinin kapatıldığını ve 2022'de 220 şubenin daha kapatılacağını ortaya koyuyor. Bunun yanısıra Ocak 2015'ten bu yana bankalar ve yapı kooperatifleri 4734 şubeyi kapattı veya kapatma planı yaptı.

Fiziksel şubelerin kapanması, günlük yaşamlarında hala banknotlara ve madeni paralara güvenen savunmasız ve yaşlı insanların nakit paraya erişebilmelerinin önünde önemli bir engel. 

Bankalar arasında sağlanan anlaşmaya göre banka şubesi veya ATM gibi temel nakit hizmetinin kapatılmasıyla karşı karşıya kalan toplumsal gruplar, ihtiyaçlarını İngiltere'nin önde gelen ATM ağı Link üzerinden karşılayabilecek. Topluluklar ayrıca 2022 yazından itibaren ihtiyaçlarının gözden geçirilmesini talep edebilecek.

Konu hakkında çalışmalar yürüten ve toplulukların geçtiğimiz yıl yaşadığı zorlukları inceleyen Link, en fazla on bir topluluğa kullanımı ücretsiz ATM'ler sağlayacak ve beş adede kadar ortak lokasyonlu bankacılık merkezi erişimi sunacak. Şirket ayrıca özel nakit hizmetleri sunma sözü verdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın