Top Nav

Haftalık Gündem Özeti: 125

Oca 9, 2022 0 comments

Merhaba! 3-9 Ocak tarihleri arasında finans, teknoloji ve yaşam alanında ortaya çıkan gelişmelerin kalabalıklar arasından, elle ve özenle toplanmış hali ile karşınızdayız. Hazırsanız haftanın öne çıkan gelişmelerini aktarmaya başlıyoruz!

Neler Oluyor? 

 • Teknoloji devi Apple'ın şirket değeri 3 trilyon dolar barajını aştı.
 • ABD hükümeti, vatandaşların internet abonelik ücretlerinin 30 ile 75 dolara kadar olan kısmını karşılayacak.
 • 2021 yılının en çok indirilen mobil uygulamaları belli oldu
 • Tesla, 2021 yılında müşterilerine yaklaşık 1 milyon araç teslimatı gerçekleştirdi
 • Geleceğin teknolojisi Metaverse hayatlarımızda neleri değiştirecek?
 • Blackberry marka akıllı telefonlar bu hafta itibari ile resmen tarihe karıştı.
 • Google ve Apple’a usulsüz anlaşma nedeniyle dava açıldı.
 • 2021 yılında yapay zeka girişimlerine yapılan yatırım miktarı bir önceki seneye göre %115 artarak 77.5 milyar dolar oldu.
 • Tüm müşteri iletişim ağlarını tek bir platformda toplayan Juphy, 250 bin dolar yatırım aldı.
 • Acun Ilıcalı'nın yeni NFT projesinin adı eneftio.com oldu.
 • Samsung'un yeni TV kumandası wifi dağıtıcılarının yaydığı radyo dalgaları ile kendini şarj ediyor.
 • BMW, e-mürekkep teknolojisini bir iX modelinin yüzeyine uygulayarak renk değiştirebilen aracını hayata geçirdi.
 • ABD'de bulunan Augusta Dağları'nda kazı çalışmaları yürüten arkeologlar, dünyada şu ana kadar yaşamış en büyük canlının fosilini keşfetti.
 • İsrail, Covid-19 ile mücadele kapsamında dördüncü doz aşıya onay veren ilk ülke oldu.

Fintech Gelişmeleri 

Köklü İspanyol banka Santander, geçtiğimiz Noel gününde binlerce İngiliz müşterisine yanlışlıkla ödediği 130 milyon sterlini (175 milyon dolar) geri almak için zorlu bir mücadeleye girişti. Banka, Birleşik Krallık’taki tek seferlik veya planlanmış alacakları olan yaklaşık 2000 kurumsal ve 75 bin bireysel müşterisine yanlışlıkla ikinci bir ödeme yapmıştı. Edinilen bilgiler göre Santander, önümüzdeki günlerde hatasını düzeltmek için Birleşik Krallık genelindeki birçok banka ve müşteri ile diyalog kuracak ve çalışmalar yürütecek.


Türkiye İş Bankası, e-ticaret ve ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren iştiraklerine yeni atamalar yaptı. Bu doğrultuda Pazarama markasıyla e-ticaret alanında faaliyette olan Topkapı Danışmanlık Elektronik Hizmetler Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’ye Genel Müdür olarak Serkan Uğraş Kaygalak atanırken, İş Bankası Ekosistem ve Ödeme Sistemleri Birim Müdürü Halim Memiş ise MOKA Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş.’nin yeni Genel Müdürü oldu. Moka’nın önceki Genel Müdürü Selim Güsar da şirkette danışman olarak görevini yapmaya devam edecek.

Ülkeler arası P2P ödemeleri ve para transferi şirketi MoneyGram, fiziksel noktalardan Bitcoin alım-satımına imkan tanıyan Coinme’ye yatırım yaptı. Şirket, bu doğrultuda Coinme’nin %4 oranındaki hissesini satın aldı. Söz konusu yatırımın miktarı ve genel itibariyle mali şartları açıklanmadı. Coinme, şu anda ABD’de 15 binden fazla fiziksel noktada Bitcoin alım-satımını mümkün kılıyor.


Çin Merkez Bankası, Kış Olimpiyat Oyunları öncesi Dijital Yuan’a yönelik cüzdan uygulamasını Android ve Apple uygulama mağazalarında yayına aldı. 2014'ten bu yana geliştirilmekte olan Dijital Yuan cüzdanı, ülkede kapsamlı testlere tabi tutuldu ve pilot çalışma neticesinde cüzdan üzerinden Haziran 2021 itibariyle 5.34 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirildi. Cüzdanın uygulama mağazalarına gelmesi, Çin Merkez Bankası’nın teknolojiyi, gelecek ay Şanghay'da düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları öncesi topluma yayma kararlılığına işaret ediyor. Bu, özellikle Ant Group ve Tencent gibi şirketlerin ticari ödeme uygulamalarına karşı önemli bir adım olarak görülüyor.

Araştırma şirketi Juniper Research’ün verilerine göre yılda 1 milyar euronun üzerinde işlem gerçekleştiren mobil cüzdan sayısında 2025’e kadar %27’lik bir artış yaşanabilir. Şirket bu büyümeye gerekçe olarak mobil cüzdanların nakit ve diğer araçlar için en iyi ikame aracı olmalarını, bu teknolojiye erişimin son derece kolay olmasını ve mobil cüzdanların günümüzde giderek birer süper uygulama haline gelmelerini gösteriyor. Tüm bunlar yakın gelecekte mobil cüzdanların işletmeler için bir tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline geleceğine işaret ediyor.


Amerikalı yatırım bankası Goldman Sachs, yayınladığı bir rapor ile Bitcoin'in yakın gelecekte 100 bin dolara değerlemeye ulaşacağını dile getirdi. Köklü kurum, raporunda ayrıca kripto para biriminin geçtiğimiz yıl diğer tüm varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdiğini ve yatırımcılara %60 getiri sağladığını ortaya koydu. Rapora göre Bitcoin’den sonra en iyi performans gösteren yatırım oyuncusu ise ham petrol oldu. Sizce Goldman Sachs’ın bu iddiası gerçekleşir mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Haftaya tekrar görüşmek üzere.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın