Top Nav

Yanlışlıkla ödenen 175 milyon doları geri alma mücadelesi

Oca 5, 2022 0 comments
Santander Bank, geçtiğimiz Noel gününde binlerce İngiliz müşterisine yanlışlıkla ödediği 130 milyon sterlini (175 milyon dolar) geri almak için zorlu bir mücadeleye girişti.

Köklü İspanyol banka, Birleşik Krallık’taki tek seferlik veya planlanmış alacakları olan yaklaşık 2000 kurumsal ve 75 bin bireysel müşterisine yanlışlıkla ikinci bir ödeme yaptı. Santander’e 175 milyon dolara mal olan bu hata, bankayı parayı alan müşterilerle konuşmaya ve bazı durumlarda onlarla doğrudan yakınlaşmaya itti. Gelişme, ilk olarak The Times gazetesi tarafından gündeme getirildi.

Konu hakkında açıklama yapan Santander sözcüsü ‘’Teknik bir sorun nedeniyle kurumsal müşterilerimizden gelen bazı ödemelerin çeşitli alıcıların hesaplarına yanlışlıkla aktarılmasından dolayı üzgünüz. Sonuç olarak bu para hiçbir müşterimizin cebinden çıkmadı ve önümüzdeki günlerde mükerrer işlemleri düzeltmek için Birleşik Krallık genelinde birçok bankayla sıkı bir şekilde çalışacağız.’’ ifadelerini kullandı.

Times, paranın Barclays, HSBC, NatWest, Co-operative ve Virgin Money UK gibi bankalardaki hesaplara gittiğini iddia etti. Ayrıca gazete, bazı müşterilerin hesaplarına gelen bu parayı harcamış olabileceğinden endişe duyulduğunu söyledi. Edinilen bilgilere göre ödemeler Santander'in kendi rezervlerinden yapıldı, yani banka müşterileri bu olaydan etkilenmedi.

Hali hazırda Santander'in Birleşik Krallık'ta 20 bin çalışanı ve 450 şubesi bulunuyor. Ayrıca banka adada 209 milyar pound hacminde müşteri kredisini ve 201 milyar pound hacimli müşteri fonunu yönetiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın