Top Nav

İngiltere, Rusya’yı Swift’ten çıkarmak için çalışıyor

Şub 25, 2022 0 comments
Rusya’nın son sürat Kiev’e doğru ilerlediği ve küresel yaptırımlarla karşı karşıya kaldığı şu günlerde, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’dan ‘’Birleşik Krallık, Rusya'yı Swift finansal sisteminden çıkarmak için müttefikleriyle birlikte çalışıyor.’’ açıklaması geldi.

The Guardian'ın haberine göre Avrupa Birliği'nin yaptırımları kabul etmemesi halinde Truss, Swift kararı için mücadele verecek. Birleşik Krallık, Ukrayna'nın savunmaya geçmesiyle Rusya'nın önüne geçmek ve ekonomisine müdahale etmek için en uygun zamanın geldiğini savunuyor.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace konu hakkındaki görüşlerini ‘’Rusya’ya yaptırımlar konusunda daha ileri gitmek istiyoruz. Onları Swift sisteminden çıkarmak istiyoruz. Bu, Rusların dünyanın dört bir yanından gaz ödemesi almasına izin veren finansal sistemdir. Ancak bunlar elbette uluslararası organizasyonlar. Ülkeler Rusya’nın Swift’ten atılmasını istemezse bu aksiyonu almamız zorlaşır.’’ sözleriyle dile getirdi.

İngiltere, Rusya’yı küresel finans sisteminden çıkarmak için kararlı adımlar atsa da ABD ve AB şu an için ada ülkesi ile aynı fikirde değil. CNN, ABD Başkanı Biden’ın Rusya'yı Swift'e erişimden mahrum etmenin “her zaman bir seçenek” olduğuna inandığını belirtiyor. Ancak medya kanalı, Biden’ın bu konuda ‘’şu anda, Avrupa'nın geri kalanının almak istediği pozisyon bu değil.’’ görüşünün de güçlü olduğunu dile getiriyor.

Rusya’nın Swift’ten çekilmesi, 2014 yılındaki Kırım ilhakında tahmin edildiği gibi ülke ekonomisinde %5’lik bir küçülme yaratabilir. Buna karşılık Moskova’nın kendi ödeme sistemi SPFS, halihazırda 400 kullanıcıya sahip ve sınırlı özelliklerine rağmen ülkedeki yurtiçi transferlerin %20’sine aracılık ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın