Top Nav

İngiltere, en iyi üniversitelerin mezunlarına oturma izni verecek

May 31, 2022 0 comments
Dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun olanlar, yeni bir vize programı kapsamında Birleşik Krallık'a gelmek için başvuruda bulunabilecekler.

Ada hükümeti, yeni vize programı ile yüksek potansiyelli bireyleri henüz kariyerlerinin başında Birleşik Krallık’a çekeceklerini söylüyor. Program, İngiltere dışındaki dünyanın en iyi üniversitelerinden son 5 yılda mezun olanları kapsıyor. Mezunlar, nerede doğduklarına bakılmaksızın programa uygun görülecek ve başvuru yapabilmek için bir ülkeden bir iş teklifi almaya ihtiyaç duymayacak.

Programa uygun, lisans veya yüksek lisans derecesine sahip adaylara iki yıl, doktora derecesine sahip adaylara ise üç yıl süreli çalışma vizesi verilecek. Kişiler daha sonra belirli kriterleri karşılamaları halinde diğer uzun seçenekli çalışma vizelerine geçiş yapabilecekler. Programa dahil edilecek uygun mezun sayısında bir sınırlama bulunmuyor.

Birleşik Krallık tarafından program kapsamında kabul edilebilmek için kişinin, mezun olduğu yıl Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması, Quacquarelli Symonds Dünya Üniversite Sıralaması veya Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması'ndan en az ikisinin ilk 50’sinde yer alan bir üniversiteye gitmiş olacak gerekiyor. Bu doğrultuda hükümet tarafından yayınlanan 2021 yılındaki uygun üniversiteler listesinde Harvard, Yale ve MIT dahil olmak üzere 20 ABD üniversitesi yer aldı. Listede ayrıca Hong Kong Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi ve Paris Sciences et Lettres Üniversitesi de dahil olmak üzere 17 nitelikli eğitim kurumu daha bulunuyor.

Elbette detaylar herkes için sevindirici değildi. Örneğin, bazı akademisyenler, listede Güney Asya, Latin Amerika ve Afrika’dan hiç üniversite yer almamasından duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler. Cape Town Üniversitesi'nde yönetici ve kıdemli araştırmacı olan Christopher Trisos ise yaptığı açıklamada bunun son derece adaletsiz bir yaklaşım olduğunu belirtti.

Program kapsamında verilecek vize, kişilere göçmen sağlığı ek ücretinin yanı sıra 715 pounda mal olacak. Ayrıca mezunlar, 1.270 poundluk bakım fonlarına sahip aile bireylerini de kendileri ile birlikte ülkeye getirebilecek.

Son olarak program kapsamında adayların, bir güvenlik kontrolünden geçmeleri ve anadili İngilizce olan kişilerle çaba harcamadan iletişim kurma akıcılığına sahip kişilere verilen B1 seviyesinde İngilizce yeterliliğe sahip olmaları gerektiğini de belirtmiş olalım.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın