Top Nav

Geçim sıkıntısının çözümü nakde dönmek mi?

Ağu 9, 2022 0 comments
Birleşik Krallık’ta yaşayan ve geçim sıkıntısı ile karşı karşıya kalan kişiler, bütçelerini yönetmenin ve harcamalarını kontrol altına almanın bir yolu olarak nakit paraya dönüş yapmaya başladılar.

Bölgedeki postaneler, Temmuz ayında yaklaşık %8 artışla (aylık) 801 milyon sterlinlik rekor bir kişisel nakit çekme işlemi gerçekleştirdi. Bu dönemde Birleşik Krallık postanelerinden toplamda 3.3 milyar sterlinlik bir nakit çekme ve yatırma işlemi gerçekleştirilirken, bu tutara Birleşik Krallık postanelerinin 360 yıllık tarihinde ilk kez ulaşıldı.

Postane, 11.500 şubesindeki kişisel nakit para çekme işlemlerinin rekor tutarını, Birleşik Krallık'ta kalmayı tercih eden daha fazla İngiliz'e ve bütçelerini hafta/gün bazında yönetmek için giderek daha fazla nakit paraya yönelen insanlara bağladı.

Köln Üniversitesi ve Alpen-Adria-Universität Klagenfur tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırma, kartla ödeme yapan kişilerin ödedikleri tutarı, nakit olarak ödeyen kişilere daha az doğru hatırladığını gösterdi. Çalışma, bu hatırlama doğruluğu etkisinin, harcamalar üzerinde etki sahibi olduğunu ortaya koydu. Araştırmadan çıkan sonuçlara göre geçmiş harcamaların kesin bir şekilde hatırlanması, kişilerin gelecekteki para harcama isteklerini doğrudan etkiliyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle içeriğimizin yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

{{posts[0].title}}

{{posts[0].date}} {{posts[0].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[1].title}}

{{posts[1].date}} {{posts[1].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[2].title}}

{{posts[2].date}} {{posts[2].commentsNum}} {{messages_comments}}

{{posts[3].title}}

{{posts[3].date}} {{posts[3].commentsNum}} {{messages_comments}}

Bize Yazın