top of page

OpenAI ile anlaşan BBVA, ChatGPT'yi çalışanlarına sunacak

İspanyol bankacılık grubu BBVA, ChatGPT'yi binlerce çalışanının kullanımına sunmak için OpenAI ile bir anlaşma imzaladı. Şirket, bu sayede bünyesindeki yapay zeka kullanımını artırımayı amaçlıyor.OpenAI ile işbirliğine giden ilk Avrupa bankası olan BBVA, bir yandan yenilikçiliği teşvik ederken bir yandan da üretkenliği ve süreç verimliliğini artırmak amacıyla 3000 çalışanına ChatGPT Enterprise lisansı dağıtmaya başladı.


Yapılan anlaşma ile banka çalışanları OpenAI'den, ChatGPT'nin üzerine kurulduğu teknoloji olan büyük dil modelleri için eğitim alacak. Yapay zeka devi ayrıca alanındaki son güncellemeleri BBVA'ya düzenli olarak sunacak. BBVA, OpenAI ile yakın işbirliği içinde çalışarak yapay zeka alanındaki en başarılı kullanım örneklerini ileriye taşımayı hedefliyor.


BBVA halihazırda İspanya'daki merkezi hizmetlerinde görevli personeline ChatGPT lisanslarını dağıtmaya başladı. Süreç, yakın zamanda grubun diğer ülkelerdeki bankaları ile devam edecek. BBVA, yapısındaki tüm alanların ve departmanların ChatGPT'ye erişiminin olmasını, böylece çalışanların projelerde meslektaşlarıyla işbirliği yapabilmesini amaçlıyor.


BBVA Küresel Veri Başkanı Ricardo Martín Manjón konu hakkındaki görüşlerini "Üretken yapay zekanın, güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanıldığında müşterilerimizi kararlarında destekleme ve onlara kişiselleştirilmiş hizmetler sunma şeklimizde oyunun kurallarını değiştireceğine inanıyoruz. Bu noktada yapay zeka, çalışanlarımız arasında yaratıcılığı da teşvik ediyor." sözleriyle dile getiriyor.


BBVA'nın aldığı kararın, grubun ülkemizdeki bankası Garanti BBVA'ya yansımalarının nasıl olacağını hep birlikte görecek ve gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Commentaires


bottom of page