top of page

Birleşik Krallık'taki ödeme firmaları APP dolandırıcılık planını geri çekiyorBirleşik Krallık'ta faaliyet gösteren ödeme firmaları, 415.000 pound tutarındaki geri ödeme sınırının daha küçük sağlayıcılara zarar vereceğini öne sürerek, APP dolandırıcılığı kurbanlarını korumaya yönelik planların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.


APP dolandırıcılığı nedir?


Bir APP dolandırıcılığı sırasında suçlular, sahte beyanlarla kurbanlarını ödeme yapmaları veya kişisel bilgilerini paylaşmaları için yönlendirir. Dolandırıcılar genellikle mağdurun güvenini kazanmak için tanınmış meşru bir işletme veya devlet kurumu gibi davranırlar. Bu dolandırıcılıklara 'izinli' denir çünkü bunlar mağdurun gönüllü olarak para transferi yapmasına bağlıdır. Ancak bu, APP dolandırıcılığı kurbanlarının suçlanacağı anlamına gelmez; dolandırıcılık mağdurları kayıplarını geri talep edebilirler.


APP dolandırıcılığı kısa sürede Birleşik Krallık'taki en önemli dolandırıcılık türlerinden biri haline geldi ve geçen yıl toplamda yaklaşık 500 milyon poundluk kayıp yaşandı. Tüketici grupları ve politikacılar, bankaların büyüyen bu salgınla mücadele etmeleri ve suçsuz mağdurlara geri ödeme sürecini hızlandırmaları için çağrıda bulunuyor.


Birleşik Krallık Ödeme Sistemleri Düzenleme Kurumu, Ekim ayından itibaren dolandırıcılıkla mücadele çalışmaları kapsamında APP dolandırıcılıklarında kaybedilen paranın büyük çoğunluğunun mağdurlara geri ödenmesini sağlayacak şekilde 415.000 poundluk maksimum geri ödeme tutarı belirledi.


Bloomberg'in haberine göre Ödemeler Birliği Grubu, Hazine Ekonomi Bakanı Bim Alami'ye üst sınırı protesto etmek için bir mektup yazdı ve bunun "kesinlikle orantılı olmadığını" söyledi.


Yaklaşık 30 firma tarafından imzalanan mektupta, APP dolandırıcılık vakalarındaki ortalama kayıpla aynı doğrultuda olan 30.000 poundluk bir tavan tutar talep ediliyor. Mektupta ayrıca yapılacak geri ödemelerin Ekim ayına kadar hazır olmayabileceği konusunda da uyarıda bulunuluyor.

Comments


bottom of page