top of page

Efsaneye veda: Singapur, tek kullanımlık şifreleri kaldırıyor

Singapurlu bankalar, kimlik dolandırıcılığına açık, tek kullanımlık şifrelerin kullanımını kademeli olarak sonlandırmaya hazırlanıyor. Ülkedeki bankalar bu şifrelerin yerine banka hesaplarına girişte dijital güvenlik anahtarlarını müşterilerin kullanımına sunacak.Tek kullanımlık şifreler ile, online güvenliği artırmak için çok faktörlü bir kimlik doğrulama seçeneği olarak ilk kez 2000'li yıllarda tanışmıştık. Ancak teknolojik gelişmeler ve daha karmaşık sosyal mühendislik taktikleri, dolandırıcıların müşterilere ait bu şifreleri daha kolay şekilde ele geçirmesine olanak tanıdı. Örneğin, gerçek web sitelerine birebir benzeyen sahte banka web siteleri, bu süreçte en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden biri oldu.


Singapur'da bankaların mobil ve web hesaplarında oturum açmak için dijital anahtar tabanlı sisteme geçiş, önümüzdeki üç ay içinde aşamalı olarak gerçekleştirilecek.


Singapur Bankalar Birliği yöneticilerinden Ong-Ang Ai Boon konu hakkında "Bu önlem, müşterilerimiz için banka hesaplarına yetkisiz erişim konusunda daha fazla koruma anlamına geliyor. Bu durum bazı rahatsızlıklara yol açsa da bu tarz önlemler, dolandırıcılığın önlenmesine ve müşterilerin korunmasına yardımcı olmak için gerekli." açıklamasını yaptı.


Banka kullanıcılarının bilgilerine yönelik dolandırıcılık vakaları, Singapur Polis Gücü Yıllık Dolandırıcılık ve Siber Suç Özeti 2023 Raporu'na göre geçtiğimiz yıl müşteri hesaplarından en az 14.2 milyon doların çalınmasına neden oldu.

Comments


bottom of page