top of page

Gelecek gerçekleşiyor: GPT-4o hakkında bilmeniz gerekenlerTeknoloji dünyası şu günlerde devrim niteliğindeki gelişmelere tanıklık ediyor. Bunlardan belki de en önemlisi ve en çok konuşulanı OpenAI tarafından duyurulan yeni yapay zeka modeli GPT-4o oldu. Kullanıcılarla konuşabilen ve nesneleri tanıyabilen GPT-4o, yapay zeka alanında yeni ve ses getiren bir dönemin kapılarını aralamış gibi görünüyor. Biz de gündemdeki bu yeni yapay zeka teknolojisini sizler için enine boyuna inceledik. Gelin, detaylara bakalım!


Gerçek zamanlı konuşma


GPT-4o’nun en dikkat çeken özelliği şüphesiz ki metin, ses ve video alanlarında oldukça hızlı ve efektif çalışarak kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak konuşabilmesi. Bu noktada yetenekleriyle ChatGPT'nin ses modundan ayrışan teknoloji, farklı türlerde sesler üretebiliyor ve sesine ifadeler ekleyerek ses tonunu başarıyla değiştirebiliyor. Gerçekten etkileyici.   Gerçek ve canlı bir görünüm


OpenAI tarafından duyurulan GPT-4o, kullanıcılara gerçek zamanlı olarak görüş imkanı sunan ve bu sayede diğer yapay zeka modellerinden ayrılan Canlı Görüş modu özelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Teknoloji bu sayede gerçek ve canlı bir görünüm sunmaya hazırlanıyor.


Gerçek zamanlı yorumlama


GPT-4o'nun tanıtımında, teknolojinin grafik okuma ve kod yazımı görevlerindeki kullanım örnekleri paylaşıldı. Bu tanıtım, GPT-4o'nun gördüğü ve duyduğu her şeyi gerçek zamanlı olarak yorumlayabildiğini bizlere gösterdi.Simultane tercüme yapabiliyor


Yetenekleri saymakla bitmeyen GPT-4o, video görüntüleri üzerinden kişilerin duygularını okuyabiliyor. Görünen o ki “sen beni anlamadın, makine anladı” sözünü artık çok duyacağız. Bunun yanı sıra bu sıra dışı teknoloji, 50 dilde simultane tercüme yapabiliyor. GPT-4o’nun tanıtımında bu özellik, İtalyanca ve İngilizce arasında yapılan başarılı bir tercüme ile gözler önüne serildi. GPT-4o’nun bu özelliği, tercüme dünyasında taşları yerinden oynatacak gibi görünüyor. Oldukça faydalı ve hayat kolaylaştıran bir özellik olduğu kesin.


Bir masaüstü asistanı


GPT-4o, temelde bir masaüstü asistanı olarak tanıtıldı. Bu durum teknolojinin, iş dünyası gibi farklı birçok alana odaklanabileceğini ve bu alanlar için fayda yaratabileceğini gösteriyor. Bu sayede asistan konumundaki yapay zeka teknolojisi kişilerin ekranlarına bakarak onlara yardım sağlayabilecek ve otonom bir ajan gibi çalışarak verimi artırabilecek. Bu arada ChatGPT’nin de önümüzdeki günlerde masaüstü uygulaması ile karşımıza çıkmaya hazırlandığını belirtelim.


Matematik sorularında uzman


Bu ses getiren teknolojinin bir diğer dikkat çeken özelliği ise matematikte ortaya çıkıyor. GPT-4o, kullanıcılara matematik problemlerinin çözümünde akıcı bir konuşma ile destek oluyor. Teknoloji, matematik problemlerinin çözümüne eş zamanlı olarak tıpkı bir öğretmen gibi adım adım eşlik edebiliyor. Şimdi havuz problemleri düşünsün!GPT mağazasına ücretsiz erişim


Konuya ilgili okurlarımız hatırlayacaktır, GPT mağazası şu ana kadar ücretli kullanıcılara sunuluyordu. GPT-4o ile birlikte GPT mağazasına artık ücretsiz kullanıcılar da erişebilecek. Bu mağaza sayesinde kullanıcılar, bu yapay zeka modelinin basitleştirilmiş bir versiyonunu oluşturma şansına sahip oluyor. Bu sayede kullanıcıların yapabilecekleri ve imkanları artarken daha erişilebilir bir yapay zeka fırsatı doğmuş oluyor. 


GPT4o API: Hızlı ve ucuz


GPT4o’nun tanıtım etkinliğinde üzerinde durulan bir diğer konu GPT4o API oldu. GPT-4 Turbo'ya göre 2 kat daha hızlı olacağı belirtilen GPT4o API, fiyat olarak yüzde 50 daha ucuz olacak ve kullanıcılara 5 kat daha yüksek rate limitleri sunacak. Kulağa oldukça hoş geliyor.


Tüm kullanıcılara açık ve ücretsiz


Paylaşılan ilk bilgilere göre GPT-4o, önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılara açılacak ve ücretsiz olacak. Teknolojinin ücretli versiyonu da bulunurken bu versiyon ücretsize göre kullanıcılara 5 kadar daha fazla kapasite limiti sunacak. 


Google’a bir meydan okuma


OpenAI'nin GPT4o duyurusu, teknoloji ekosisteminde Google’a karşı açık bir meydan okuma olarak yorumlandı. Bu aynı zamanda yapay zeka yarışında boy gösteren teknoloji devleri için de daha zorlu bir rekabet döneminin habercisi olarak görülüyor. Google, GPT4o’a karşı ilk cevap hakkını sıcağı sıcağına I/O Geliştirici Konferansı'nda kullandı. Yarışın nereye uzanacağını hep birlikte göreceğiz. 


Yapay zekanın geleceği


GPT4o, hepimizi fazlasıyla şaşırtmayı başardı. Gelişmiş ve çığır açan özelliklere sahip bu teknoloji bireylerden şirketlere herkes için inanılmaz hizmetler ve avantajlar sunuyor. Şimdi ise akıllarda yeni bir soru var: Sırada ne var? Yada bu soru bazıları için “nereye gidiyoruz?” şeklinde de sorulabilir. Yapay zeka alanında artan rekabet ve dev şirketlerin bizlere sundukları, oyunun bir sonraki aşamasını merak etmemize neden oluyor. Bekleyip birlikte göreceğiz. Kesin olan ise yakın geleceğin oldukça ilginç olacağı.

Comments


bottom of page