top of page

Haftalık fintech özeti: 04

Merhaba! 17 -23 Haziran tarihleri arasında finans, teknoloji ve yaşam alanlarında öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz haftalık özetimizle karşınızdayız. Hazırsanız haftanın önemli haberlerini aktarmaya başlıyoruz! Gelecek hafta yeniden görüşmek üzere.Detaylı Bakış


İspanyol banka BBVA, Almanya'da bir dijital tüketici bankası açmayı ve mevcut teknolojiyi kullanarak nispeten düşük maliyetlerle büyümeyi planlıyor. Yeni gelişme ile BBVA, dijital bankacılık hizmetleri aracılığıyla Avrupa'nın en büyük ekonomisinde büyümek isteyen JPMorgan gibi firmalara rakip olacak. İspanya'nın en büyük ikinci bankasının İtalya pazarına yönelik benzer hamlesi, 420 binden fazla müşterinin katılımıyla ilk beklentileri aşmıştı.


Yerli kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradı. Saldırıdan 10 adet kripto paraya ait sıcak cüzdanlardaki bakiyelerin bir kısmı etkilendi. Şirket, olayı detaylı şekilde incelediğini belirtirken, kullanıcı varlıklarının saldırı sonucunda kayba uğramayacağını ifade etti.ABD merkezli banka Wells Fargo, "mouse jigglers" teknolojisini kullanarak bilgisayar aktivitelerini taklit eden ve bu sayede çalışıyormuş gibi görünen bir grup personelini işten çıkardı. İddialara göre bankanın Varlık ve Yatırım Yönetimi biriminde görevli, sayıları bir düzineyi aşan personel, aktif çalışma izlenimi yaratan klavye ve fare faaliyetleri simülasyonu içeren iddiaların incelenmesinin ardından görevden alındı. İşten çıkarılan personelin evden mi yoksa ofisten mi "çalıştıkları" bilinmiyor. Wells Fargo, 2022 yılının başlarında yeniden ofisten çalışma sistemine dönüş yapmıştı.


Visa, ülkemize ödeme sistemleri alanında kazandırdığı yenilikler ve ekonomiye olan katkısıyla geçen Türkiye yolculuğunun 40. yıl dönümünü kutladı. İlk uluslararası kredi kartının Visa logosuyla 1984 yılında Türkiye pazarına sunulmasıyla başlayan bu yolculukta Visa, Türkiye’deki yönetim ekibi, üye banka ve finans kuruluşlarıyla birlikte birçok yeniliği hayata geçirdi.


Yerli ödeme sistemleri pazarımızın önemli oyuncularından olan PayTR, üye işyerlerinden ilham alarak hazırladığı yeni reklam filmlerini yayınladı. Yayına giren filmlerde PayTR’ın, işini büyüten KOBİ’lerin değişen ihtiyaçlarında yeni nesil ödeme çözümleri ile yanlarında olduğunun altı çiziliyor. PayTR, 15. yılında yayınladığı reklam filmlerinde, uzun yıllardır birlikte yol aldığı üye işyerlerinin büyüme hikayelerinden ilham alıyor.Walmart, 2300 mağazasında dijital raf etiketlerini kullanıma sunuyor. Yeni teknoloji, Amerikalı alışveriş devinin fiyatlandırmayı kolaylaştırmasını sağlayarak hem müşteriler hem de çalışanlar için yeni bir deneyim sağlıyor. Vision Group tarafından geliştirilen dijital raf etiketleri, Walmart'ın raflardaki 120 binden fazla ürüne ait haftalık binlerce fiyat güncellemesini yönetmesini kolaylaştırıyor. Walmart'ın mağazalarını dijitalleştirme konusunda atacağı yeni adıma yönelik haber, Amazon Fresh'in ABD genelindeki marketlerinde 'Just Walk Out' teknolojisini geri getireceğini duyurmasından sadece birkaç ay sonra geldi.


Microsoft, Nvidia'yı geride bırakarak yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu. Nvidia, hisse fiyatının Perşembe günü %3.5'tan daha fazla düşmesinin ardından dünyanın en değerli şirketi konumunu Microsoft'a geri verdi. Yaklaşık iki hafta önce, piyasa değeri 3 trilyon dolara ulaşan ve Apple'ı geride bırakan Nvidia, iki hafta içinde bu rakama, 300 milyar dolar daha ekleyerek Microsoft'u geçmeyi başarmıştı. Bu başarının ardından Nvidia, dünyanın halka açık en değerli şirketi unvanını kazanmıştı.


Fintech girişimi Gynger, 20 milyon dolar yatırım aldı. 20 milyon dolarlık A Serisi yatırım, PayPal Ventures liderliğinde gerçekleşti. ABD merkezli şirketin yatırım turunda Gradient Ventures, Velvet Sea Ventures, BAG Ventures ve Deciens Capital yer aldı. Gynger, aldığı yatırımı platformu geliştirmek ve büyümesini hızlandırmak için kullanacağını açıkladı.ABD merkezli Citi'nin araştırmasına göre yapay zeka, finans sektörünü derinden etkileyerek milyarlarca dolar kâr sağlarken, sektördeki işlerin yarısının otomasyona dönmesine yol açacak. Raporda, bankacılık sektöründeki işlerin %54'ünün, diğer tüm sektörlerden daha fazla otomasyon potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor. İşlerin %12'si ise yapay zeka sayesinde yüksek "büyüme" potansiyeline sahip olarak gösteriliyor. Citi, konu hakkında "hızlı ve benzeri görülmemiş bir geçiş dönemindeyiz" ifadesini kullanıyor.


Apple, BNPL hizmeti Apple Pay Later'ı lansmandan sadece bir yıl sonra kapatma kararı aldı. Şirketin geçen yıl ABD'de başlattığı Apple Pay Later, online alışveriş yapanların Apple Pay ile olan ödemelerinde 1000 dolarlık bir tutara kadar kredi başvurusunda bulunmasına ve ödemelerini faizsiz, ücretsiz bir şekilde altı hafta boyunca dört eşit takside bölmesine olanak tanıyordu. Apple bu kararıyla birlikte yeni taksitli kredi hizmeti planlarını da açıkladı. Şirket; yeni hizmeti için Avustralya'da ANZ, İngiltere'de HSBC ve Monzo, İspanya'da CaixaBank, ABD'de Citi Synchrony, Affirm, ihraç kuruluşları ve Fiserv ile ortaklık kurdu.


Instagram, yakın arkadaşlar için canlı yayın özelliğini kullanıma sunuyor. Bu yeni özellikle, Instagram kullanıcıları hesaplarını açık tuttuklarında herkesin görmesine izin vermeden özel bir canlı yayın yapabilecekler. Eğer hesapları gizli ise, yayın sadece tüm takipçilerine değil, yalnızca seçtikleri yakın arkadaşlarına açık olacak. Ayrıca canlı yayına katılabilecek kişi sayısı da kullanıcıyla birlikte en fazla üç kişi olarak belirlenmiş. Bu özellikle Instagram, kullanıcıların daha samimi içerikler paylaşmalarını sağlamayı hedefliyor.


Kısa Kısa • Amazon, Almanya'daki operasyonlarını genişletmek için 10 milyar euro harcayacak.


 • Entegre finans platformu Unit, personelinin %15'ini işten çıkardı. • AWS, üretken yapay zeka girişimlerine 230 milyon dolarlık destek sunacak.


 • OpenAI, Rockset'i satın aldığını açıkladı.


 • YouTube, sahte konum kullanılarak satın alınan Premium abonelikleri iptal ediyor.


 • WhatsApp, tek bir video görüşmesinde 32 kişiye kadar katılımcıya izin verecek.


 • LinkedIn, Premium aboneler için yapay zeka ile iş arama özelliklerini genişletiyor. • iOS 18, iPhone kapalı olsa da saati gösterecek.


 • Android, yapay zeka destekli hırsızlık önleme özelliğini test ediyor.


 • Apple, kadın çalışanlara daha az maaş vermekle suçlanıyor.


 • X, herkese açık beğeniler sekmesini kaldırdı.


 • AB, Çin’in elektrikli araçlarına %38’e varan ek vergiler uygulayacak. • Intel, İsrail’e 25 milyar dolar yatırım yapma planını rafa kaldırdı.

Comments


bottom of page