top of page

Haftalık fintech özeti: 06

Merhaba! 1 -7 Temmuz tarihleri arasında finans, teknoloji ve yaşam alanlarında öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz haftalık özetimizle karşınızdayız. Hazırsanız haftanın önemli haberlerini aktarmaya başlıyoruz! Gelecek hafta yeniden görüşmek üzere.Detaylı Bakış


Fintech pazarının güçlü oyuncusu Revolut, 2023 yılında 545 milyon dolarlık rekor bir kâra ulaşarak İngiltere'de bankacılık lisansı alma yolundaki uzun vadeli arayışını hızlandırdı. Revolut grubunun geliri, rekor müşteri kazanımı ve yüksek faiz oranlarının etkisiyle 2022'de elde edilen 1.1 milyar dolardan geçtiğimiz yıl içinde %95 artışla 2.2 milyar dolara yükseldi.


Rekabet Kurumu tarafından paylaşılan bilgiye göre Papara, sosyal yatırım platformu Finfree’yi satın alıyor. Finfree, 2020’de Senih Mete Dal, Adnan Can Türkay ve Cem Ünüvar tarafından kuruldu. 2021’de Gedik Yatırım ve Papara’dan yatırım alan Finfree, 2023 yılında ise Goodwater Capital’dan yatırım alarak dikkatleri üzerinde çekmişti.


Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da (EMEA) en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği Deloitte EMEA Teknoloji Fast 500 listesi açıklandı. Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği Deloitte Teknoloji Fast 50’de üç yıllık büyüme verilerine göre 22 katlık bir büyüme ile fintech kuruluşları arasında birinci, genel sıralamada ise dördüncü sırada yer alan Sipay, yıllık bazda %958 büyüme oranıyla Deloitte EMEA Teknoloji Fast 500 listesinde 187. sırada yer aldı. Sipay böylece listede ilk 200 arasındaki ilk ve tek Türk fintech şirketi oldu.2019’da kurulan online terapi hizmeti Hiwell, Seri A öncesi yatırım turunda 28.5 milyon dolar değerleme üzerinden 3.5 milyon dolarlık yeni yatırımını tamamladı. Bu yatırım turuna, önceki tura öncülük etmiş ve devam yatırımlarını yapan Boğaziçi Ventures, Eksim Ventures gibi şirketler ile Dr. Hüseyin Başçiftçi gibi melek yatırımcıların yanı sıra Ünlü Portföy Ar-Ge GSYF ve Kinesis Teknoloji Yatırımları A.Ş. ilk kez yatırım yaparak katıldı.


iyzico’nun ‘Kadın Girişimci Destek Programı’na 7’nci dönem başvuruları başladı. Kadınların ülke ekonomisine katkıda etkin rol almaları ve finansal olarak güçlenmelerine destek olmak amacıyla başlatılan iyzico Kadın Girişimci Destek Programı'na bugüne kadar 500’ün üzerinde kadın girişimci katıldı. Programın kayıtları bu yıl 31 Temmuz’a kadar devam edecek. Başvular, https://www.iyzico.com/isim-icin/kadin-girisimci adresi üzerinden yapılabilecek.


Commonwealth Bank of Australia, mobil bankacılık uygulamasına seyahat rezervasyonu ve araba satın alma hizmetlerini ekledi. Banka, şu anda uygulamasının 8.5 milyondan fazla düzenli kullanıcıya sahip olduğunu ve ortalama bir müşterinin ayda en az 42 kez uygulamaya giriş yaptığını söylüyor. Banka, mobil uygulamasına yönelik hizmet entegrasyonlarını müşterilerin tasarruf hedeflerine ve harcama eğilimlerine göre yaptığını, bu sayede onlara mali durumlarına ilişkin entegre ve kişiselleştirilmiş görünümlerin yanı sıra özel fırsatlar sunmayı hedeflediğini belirtiyor.Lloyds Bankacılık Grubu, bu yılın geri kalan döneminde ve 2025 yılı boyunca toplamda 60 banka şubesini kapatacağını duyurdu. Lloyds Group, daha fazla müşterinin paralarını internet üzerinden ya da uygulamalar aracılığıyla yönetmeyi tercih etmesi nedeniyle, kapatılacak 60 şubenin kullanımının son beş yılda ortalama %52 oranında düştüğünü açıkladı. Kapatılacağı duyurulan tüm Lloyds şubelerinin yakınlarında nakit paraya erişim için postane ya da ücretsiz ATM gibi alternatif seçenekler hizmet verecek.


Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI), ekosistemde yer alan yapay zeka girişimlerinin haritasını yayınladı. Buna göre; TRAI’nin bünyesindeki yapay zeka girişim sayısı, 12 yeni startup ile birlikte 2024 yılının ikinci çeyreğinde 350’ye çıktı. Girişimlerde en çok artış ise üretken yapay zeka, nesnelerin interneti ve öngörü&veri analitiği kategorilerinde gerçekleşti. 


Kısa Kısa • Ülkemizde Kripto Varlık Kanunu yürürlüğe girdi.

 • WhatsApp, kişiselleştirilmiş yapay zeka avatarlar üretmenizi sağlayacak.

 • Threads, 175 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya ulaştı.

 • LG, akıllı ev platformu Homey'nin çoğunluk hissesini satın aldı.

 • Google, yapay zeka kullanan siyasi reklamlar için otomatik açıklamalar oluşturacak.

 • Türkiye İş Bankası ve Fibabanka POS alanında işbirliğine gitti.

 • Uzmanlara göre yapay zeka vasıflı iş gücüne olan talebi artıracak.

 • Ankara’da bir market, şubelerinde nakitsiz ödeme sistemine geçiyor.

 • Uzaktan sağlık hizmeti veren K Health, 50 milyon dolar yatırım aldı.

 • Netflix, en ucuz reklamsız planını aşamalı olarak kaldırmaya başlıyor.

 • Apple, Vision Pro'ya yapay zeka özellikleri eklemeye hazırlanıyor.

 • Masterpass Teknoloji Hizmetleri A.Ş. kuruldu.

 • Avrupa Birliği, Meta'nın ücretli abonelik modeline ceza vermeye hazırlanıyor.

 • Yerli mikromobilite girişimi BinBin, Arnavutluk’ta hizmet vermeye başladı.

 • Silicon Box, İtalya’da 3.4 milyar dolarlık çip fabrikası kuracak.

 • X, gönderilere gelen yanıtlara olumsuz oy verme butonu ekleyebilir.

Comments


bottom of page