top of page

Haftalık Gündem Özeti: 01Merhaba! 13 - 19 Mayıs tarihleri arasında finans, teknoloji, iş dünyası, girişim, gelecek, yaşam ana kategorilerimizde ve bu kategoriler ile ilişkili diğer alanlarda öne çıkan gelişmelerin derlenmiş, özet halleri ile karşınızdayız. Hazırsanız haftanın öne çıkan gelişmelerini aktarmaya başlıyoruz! Gelecek hafta yepyeni bir gündem özetinde yeniden buluşmak üzere.


Detaylı Bakış


İlk haber bizden! İçerik platformumuz DijiFi yenilenmiş haliyle tekrar yayında. Yenilenen yapımız ile finans, teknoloji, iş dünyası, girişimcilik ekosistemi, yaşam ve gelecek gibi kategorilerde dikkat çeken içeriklerimizi sizlerle buluşturacağız. Bu sayede DijiFi okurlarının zihinlerini beslemeyi ve yaratıcılıklarını tetiklemeyi hedefliyoruz. Harika içeriklerde buluşmak üzere!


Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından olan GPT-4o hakkında bilmeniz gerekenleri DijiFi'de bir araya getirdik. GPT-4o, OpenAI tarafından geliştirilen ve metin, ses, video gibi alanlarda gerçek zamanlı etkileşim sağlayan yeni bir yapay zeka modeli. GPT-4o; 50 dilde simultane tercüme, gerçek zamanlı konuşma/yorumlama ve canlı bir görünüm gibi özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Temelde bir masaüstü asistanı olarak kullanıcılara sunulan teknoloji, matematik problemleri çözebiliyor, GPT mağazasına ücretsiz erişim sunuyor. GPT-4o, tüm kullanıcılara açık ve ücretsiz.Rekabet Kurumu, Google'a 2023 yılı gayri safi gelirlerinin her gün için on binde beşi oranında idari para cezası verdi. Google, yerel arama hizmetlerinde Rekabet Kurumu'nun belirlediği yükümlülükleri yerine getirmedi. Google'a verilen para cezası, yerel arama hizmetlerinde otel sorgularına ilişkin yükümlülüklerin ihlali nedeniyle uygulanacak. Kurum, Google'ın önerdiği tedbirleri izlemek üzere 3 aylık bir süreç başlattı ve bu tedbirlerin 15 Nisan 2024 itibarıyla uygulanmaya başladığını belirtti.


Elon Musk'ın X olarak yeniden markalaştırdığı eski Twitter, bir buçuk yıl süren hazırlıkların ardından x.com alan adına geçiş yaptı. Elon Musk, tüm ana sistemlerin artık x.com üzerinden erişilebilir olduğunu duyurdu. 2022'nin Ekim ayında Musk tarafından satın alınan ve 2023'te kimlik değiştiren platform, sonunda x.com'a tam yönlendirme sağladı. Artık twitter.com adresi x.com'a yönlendiriliyor.


Türkiye’nin ilk fintech girişim kurucusu olarak faaliyet gösteren Insha Ventures, ilk spin-off'unu Semosis ile gerçekleştirdi. Semosis; senet oluşturma, yönetme, devretme ve tahsilat süreçlerini dijitalleştirerek ticaret hayatının önemli işlemlerini dijital ortama taşıyor. 5 milyon dolarlık değerlemeye ulaşan Semosis, yeni dönemde bağımsız bir şirket olarak faaliyetlerine devam edecek ve Türkiye'de kayıt dışı ekonominin denetim altına alınmasına katkı sağlayacak. Insha Ventures, her yıl en az bir spin-off yapmayı hedefliyor.Birleşik Krallık'taki ödeme firmaları, APP dolandırıcılığı mağdurlarına yönelik belirlenen 415.000 poundluk geri ödeme sınırının küçük sağlayıcılara zarar vereceğini belirterek bu planı karşı çıkıyor. Firmalar, 30.000 poundluk bir tavan tutarın daha makul olacağını savunuyor. APP dolandırıcılığı, sahte beyanlarla mağdurları yanıltarak para transferi yaptıran bir suç türü olarak biliniyor. Geçen yıl Birleşik Krallık'ta 500 milyon poundluk APP kaybı yaşandı. Ödeme firmaları, geri ödeme sürecinin Ekim ayına kadar hazır olamayabileceğini de belirtiyor.


Klarna çalışanlarının %90'ı, günlük işlerinde yapay zekayı kullanıyor. Şirketin iletişim, pazarlama ve hukuk birimlerinde popüler teknolojinin kullanım oranları sırasıyla %92,6, %87,9 ve %86,4 olarak gerçekleşti. Klarna, hazlihazırda ChatGPT'yi yapısına entegre ederek kullanıcılarına kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunuyor ve Kiki adlı yapay zeka asistanı ile personel sorularını hızlı bir şekilde yanıtlıyor. Ayrıca yapay zeka, çalışanların idari işler yerine stratejik ve yaratıcı görevlere odaklanmalarını sağlıyor.


Kısa Kısa • TikTok, 60 dakikalık video yükleme özelliğini test ediyor.


 • Fimple, NovaReg ürününü FimpleData olarak yeniden yapılandırıyor.


 • Kamu bankaları TAM projesi ile tek ATM’de buluşucak.


 • OpenAI, yapay zeka modellerini eğitmek için Reddit verilerini kullanacak.


 • AB, Facebook ve Instagram’a çocuk güvenliği soruşturmaları başlattı.


 • Yerli dijital eğitim çözümleri girişimi Enocta, Turkven'den yatırım aldı.


 • Kripto paralara dair kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.


 • Netflix, kendi reklam platformunu hayata geçirmeye hazırlanıyor.


 • Beslenme alanında çalışan Fay, 20 milyon dolar yatırım aldı.


 • Odeabank, dijital dönüşüm odaklı şirketi Odeatech'i duyurdu.


 • Toshiba, 4.000 çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Comments


bottom of page