top of page

Haftalık Gündem Özeti: 02

20 - 26 Mayıs tarihleri arasında finans, teknoloji, iş dünyası, girişim, gelecek, yaşam ana kategorilerimizde ve bu kategoriler ile ilişkili diğer alanlarda öne çıkan gelişmelerin derlenmiş, özet halleri ile karşınızdayız. Hazırsanız haftanın öne çıkan gelişmelerini aktarmaya başlıyoruz!Detaylı Bakış


Avustralya hükümeti, dijital kimlik yasa tasarısını kabul ettiğini duyurdu. Mevzuat, ülke ekonomisinde bir dijital Kimlik sistemi kuracak ve finansal kuruluşlar ile sağlayıcıların hükümetin dijital kimlik platformuna başvurmasına ve katılmasına olanak tanıyacak. Bu sistemin en önemli faydası, online kullanıcılar için daha güçlü ve güvenli bir ekosistem yaratmak olacak. Yeni mevzuat, Kasım 2024'te yürürlüğe girecek ve 2026 yılına kadar işletmeler hükümetin dijital kimlik sistemine katılabilecek.


Yerli fintech girişimi Colendi, aralarında Citigroup Inc.’in girişim sermayesinin de olduğu bir grup yatırımcıdan Seri B yatırım turunda 65 milyon dolar topladı ve 700 milyon dolar değerlemeye ulaştı. Yatırım turunda ayrıca Migros, Citi Ventures, Sepil Ventures, Re-Pie Asset Management, Finberg ve Hedef Holding’in yanı sıra mevcut yatırımcılar da yer aldı. Girişim, 2026 yılına kadar hem yurt içinde hem de yurt dışında halka arz için hazır hale gelmeyi planlıyor. Türkiye’de 17 milyon kullanıcısı bulunan Colendi, 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.


United Payment, Azerbaycan'da e-para lisansı alan ilk Türk şirketi oldu. Şirket böylece Azerbaycan Merkez Bankası’ndan regülasyonun izin verdiği en kapsamlı lisansı almış oldu. Azerbaycan ofisini 2020 yılında kuran United Payment, 2021 yılında tescilini alarak 2023 yılında ülkedeki faaliyetlerine başlamıştı. Yerli şirket şu anda ödeme sistemleri alanında Azerbaycan'ın en büyük operasyonunu yürütüyor.Google Pay, alışveriş yapan kullanıcıların kartlarının avantajlarını görmelerini, BNPL'yi daha fazla sitede kullanmalarını ve ödeme sırasında CVV kodları yerine biyometri kullanmalarını sağlayacak şekilde yenilendi. Ödeme sırasında Chrome veya Android'de otomatik doldurma özelliğini kullananlar, artık tüm kart bilgilerini parmak izi, yüz taraması veya ekran kilidi PIN'i ile otomatik olarak doldurabilecek ve CVV güvenlik kodu girmek zorunda kalmayacak.


Türkiye İş Bankası, ilk Türkçe büyük dil modeli olan İşGPT'yi hayata geçirdi. İş Bankası Yapay Zeka Bölümü tarafından geliştirilen İşGPT, mevzuat, dış ticaret, performans yönetimi, içerik yapılandırması gibi çeşitli uygulama alanlarında aktif olarak tüm çalışanları tarafından kullanılabiliyor. Metin özetleme, içerik üzerinden soru cevaplama, sınıflandırma, İsimlendirilmiş Varlık Tanıma (NER) ve çeviri gibi ileri düzeyde yapay zeka işlevleri bulunan İşGPT, sorulan soruların %91’ine hızlı ve doğru cevap verme başarısı gösteriyor. Banka tüm bu özellikler ile müşteri hizmetleri süreçlerini hızlandırmayı ve çalışanlarının verimliliğini daha da artırmayı hedefliyor.


En eski mesajlaşma uygulamalarından biri olan ICQ, 28 yılın ardından resmen kapanıyor. Rusya merkezli VK şirketi, 2010 yılından bu yana ICQ’nun sahibi olarak hizmet veriyordu. Şirket, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir mesajla ICQ ‘nun kapanıyor olduğunu duyurdu. ICQ, AOL tarafından 1998 yılında satın alındıktan sonra büyük bir büyüme yaşamıştı. 2001 yılına gelindiğinde, ICQ’nun 100 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyordu.


JPMorgan, yapay zeka gücü olarak itibarını güçlendirme çalışmaları kapsamında tüm yeni çalışanlarına bu alanda eğitim verme kararı aldı. Bu ay banka; bir dizi tematik yatırım sepeti için OpenAI'nin GPT-4 modelini kullandığını, bir temayla ilişkili anahtar kelimeleri belirledikten sonra bunları, bu alanda yer alan şirketleri belirlemek adına haber makalelerini tarayan bir doğal dil işleme modeline koyduğunu duyurmuştu. Yapılan bir araştırma, JPMorgan'ın yapay zeka araştırma çıktısındaki payını 2018 yılına göre 2023'te %30'dan %45'e çıkardığını ortaya koydu.Yapay zeka destekli çeviri ve yazım çözümleri geliştiren DeepL, Index Ventures'ın liderlik yaptığı turda 300 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi ise 2 milyar dolara ulaştı. DeepL, yeni yatırımı, kurumsal işletmelere yönelik yapay zeka iletişim ve çeviri araçlarını güçlendirmek; ürün yelpazesi için araştırma ve geliştirmeye aktaracağını söyledi. Şirket ayrıca, yapay zeka araştırmaları, ürün, mühendislik ve pazarlama alanlarında daha fazla yetenek kazandırmak da dahil olmak üzere global genişleme eğilimini ve işe alım sürecini sürdürmeyi planlıyor.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Adil Katılım Bankası AŞ unvanlı dijital katılım bankasının kuruluşunu onayladı. Dijital Banka Yönetmeliğinde dijital bankalar için belirtilen faaliyet esaslarına uygun olarak faaliyet göstermek üzere kurulan yeni banka, 3 milyar TL kuruluş sermayesine sahip. Sektörde dijital banka olarak şu anda faaliyet izni alan 2 banka bulunuyor: Hayat Finans ve TOM Katılım Bankası.


X yani eski adıyla Twitter, Türkiye’de İstanbul merkezli bir ofis açtı ve bir temsilci atadı. Şirketin böylece Türkiye’deki reklam verme yasağı kaldırılmış oldu. 5651 sayılı İnternet Kanunu’nda yapılan değişiklikler sonucu temsilci ataması gereken ancak gerekli koşulları sağlamayan X, internet reklamcılığı da dahil olmak üzere reklamcılıkla ilgili her türlü ürün ile hizmeti doğrudan ve dolaylı yollardan Türkiye’deki kullanıcılara sunamıyordu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Resmi Gazete’de yayınlanan bildiriyle X’e reklam verilmesinin yasaklanması kararının kaldırıldığını açıkladı.


Instagram, bir kere görüntülenebilen hikayeleri test ediyor. Şirket böylece BeReal ve Snapchat benzeri bu özellikle, bir kere görüntülendikten sonra kaybolan yeni hikayeleri platforma getirmeyi planlıyor. Yeni hikayelerin anlık olarak kameradan çekilmesi gerekecek, normal hikayelerde olduğu gibi galeriden fotoğraf eklenemeyecek. Ayrıca çekilen fotoğraflar düzenlenemeyecek ya da filtre eklenemeyecek. Fotoğrafların olduğu gibi, üzerinde hiçbir oynama yapılmadan paylaşılması, BeReal ile birlikte popülerleşen bir akım. “Peek” isimli yeni özellik, şu an test aşamasında.


Kısa Kısa • Araştırmalara göre banka şubelerinin kapanması gençleri üzüyor.


 • Google, aile üyeleri için şifre paylaşımı özelliğini yayına alıyor. • Küresel girişim sermayesi yatırımları 2024 yılının ilk çeyreğinde geriledi.


 • Yerli siber güvenlik girişimi SOCRadar, 25.2 milyon dolar yatırım aldı.


 • Foursquare, iş gücünü yaklaşık %25 azaltarak 105 çalışanı işten çıkarıyor.


 • Google, Afrika’yı Avustralya’ya bağlayacak ilk denizaltı fiber optik kabloyu inşa etmeye hazırlanıyor.


 • 1. AlBaraka Zirvesi’nin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.


 • X, profillerden beğeniler sekmesini kaldırmaya hazırlanıyor.


 • Fintech şirketi Vitesse, 93 milyon dolar yatırım aldı.


 • Scarlett Johansson, ChatGPT’ye dava açmaya hazırlanıyor.


 • DogGO, kitle fonlaması ile 10 milyon TL yatırım aldı.


 • Garanti BBVA, Bonus Platinum Biyometrik Kartı kullanıma sundu.


 • Microsoft, yakında Windows 10 güncellemesi alınamayacağını açıkladı.

Comments


bottom of page