top of page

İspanyol bankaya iş ortağı üzerinden veri ihlali şokuİspanyol banka Banco Santander, üçüncü taraf bir iş ortağında müşteri ve çalışan verilerini açığa çıkaran bir veri ihlali yaşandığını açıkladı.


Söz konusu ihlal bankanın İspanya, Şili ve Uruguay'daki operasyonlarını etkiledi.


Banka "Kısa bir süre önce üçüncü taraf bir sağlayıcı tarafından barındırılan Santander veritabanına yönelik yetkisiz bir erişimin farkına vardık. Bunun sonucunda Şili, İspanya ve Uruguay müşterilerimizin yanı sıra grubun tüm mevcut ve bazı eski çalışanlarına ilişkin çeşitli bilgilere erişildi." açıklamasında bulundu.


Banka herhangi bir işlem, erişim bilgisi ya da internet bankacılığı şifresinin ele geçirilmediğini ve olayın kontrol altına alındığını açıkladı.


Banco Santander tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu durumun neden olduğu endişeler için özür diliyoruz; proaktif bir şekilde olaydan etkilenen müşterilerle ve çalışanlarla doğrudan iletişime geçiyoruz. Ayrıca düzenleyici kurumları ve kolluk kuvvetlerini bilgilendirdik ve onlarla yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz."

Comments


bottom of page