top of page

Santander: Facebook dolandırıcılığının bilançosu 6.5 milyon pound

İspanyol banka Santander müşterilerin, ürünü bizzat görmediği Facebook Marketplace ödemeleri için banka transferlerini durdurmak amacıyla yeni önlemlerden faydalandıklarına dikkat çekti. Banka bir grup müşterinin ise önlemlere uymayarak dolandırıcılık mağduru olduğunu belirtti.Banka, Noel'den önce uygulamaya koyduğu yeni dolandırıcılık koruma önlemlerinin, 1.800'den fazla müşterinin bir satın alma dolandırıcılığının kurbanı olmasını engellediğini söylüyor. Yeni önlemler, Santander müşterilerinin geçen yıl Facebook Marketplace dolandırıcılıklarından yaklaşık 6.5 milyon pound zarar etmesinin ardından hayata geçti. Bu zarar bilançosu aynı zamanda bir önceki yıla göre %50 oranında bir artışa işaret ediyordu.


Santander'in mobil ve online bankacılıktaki dinamik dolandırıcılık uyarıları, Facebook Marketplace'te bir ürün satın almak için para transferi yapan müşterilere, satın alma işlemleriyle ilgili bir dizi özel sorunun sorulmasını içeriyor. Müşteriler, orijinal olduğundan emin olmak için ürünü şahsen görmemişse, işlem banka tarafından durduruluyor ve alışveriş yapanlar ürünü bizzat görmeye veya banka/kredi kartı gibi daha güvenli bir ödeme yöntemi kullanmaya yönlendiriliyor.


Banka, 5 Aralık 2023 ile 13 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında, müşterilerin satın almaya çalıştıkları ürünü şahsen görmediklerini belirtmelerinin ardından 1.899 müşterisinin Facebook Marketplace'te satın alma işlemine devam etmesini engelledi. Ayrıca toplamda 7.950 müşterinin ilk aşamada ödeme yapması engellendi, daha sonra müşterilerin öğeyi şahsen gördükleri doğrulanınca ödemeler yapıldı. Daha sonra bu müşteri grubundan 240 kişi Facebook Marketplace'te dolandırıcılık kurbanı olduklarını bankaya bildirdiler.


Bu dönemde Facebook Marketplace'te toplam 439 kişi dolandırıcılık kurbanı oldu ve kişi başı ortalama 647 pound olmak üzere toplam 284 bin poundluk kayıp oluştu. Dolandırıcılığın kurbanı olan 439 müşteriden 263'ü, bankanın özel sorularına verdiği cevabı değiştirerek önlemlerden kaçan müşterilerdi.


Santander'in Dolandırıcılık Risk Yönetimi Başkanı Chris Ainsley konu hakkında şunları söyledi: "Dolandırıcılar inanılmaz derecede manipülatif olabiliyor. Sadece birkaç ay içinde yüzlerce müşterinin, satın alma işlemine devam edebilmek için yanıtlarını değiştirerek dolandırıcılık önlemlerimizden kaçmaya çalışması, bu suçluların kurbanlar üzerinde ne kadar baskı kurduğunu bizlere gösteriyor. Facebook Marketplace'ten veya başka bir online satış platformundan bir şey satın alıyorsanız ve ürünü şahsen görmediyseniz, banka havalesi yoluyla ödeme yapmanız konusunda baskı görüyorsanız veya satın alma konusunda bankanıza yalan söylemeniz isteniyorsa dikkatli olmalı ve tehlikenin farkına varmalısınız. Bunlar bir satın alma dolandırıcılığının açık işaretleridir."

Comments


bottom of page