top of page

Banka şubelerinin kapanması gençleri üzüyorİngiltere merkezli finans kurumu Nationwide'ın araştırmasına göre, genç İngilizlerin yarısı ihtiyaç duydukları anda yerel banka şubelerinin kapalı olduğunu görünce hayal kırıklığına uğruyor.


2015'ten bu yana Birleşik Krallık genelinde yaklaşık 6000 banka ve kredi kurumu şubesi kapanırken, İngilizlerin dijital kanallara olan ilgisinin artmasıyla bu yıl 645 şubenin daha kapanması bekleniyor.


Nationwide'ın anketine katılan 2000 kişinin yaklaşık dörtte üçü yaşanan kapanmalardan dolayı endişeli olduklarını belirtiyor. Katılımcıların yarısı ise ihtiyaç duyduklarında bir şubenin kapalı olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradıklarını dile getiriyor. Bu rakamlara 16-24 yaş grubunun %50'si de dahil durumda.


Ankete katılanların üçte ikisinden fazlası banka şubelerine hala değer veriyor. Bunun nedeni sorulduğunda katılımcıların %41'i; şubelerin yardıma muhtaç, savunmasız insanlar için önemine dikkat çekiyor.


Katılımcılara şubelere neden değer verdikleri sorulduğunda; nakit çekme (%44) bakiye kontrolü (%28), büyük miktarda para transferi (%19), dolandırıcılık konusunda yüz yüze yardım (%38) başlıca gerekçeler olarak öne çıkıyor.


Nationwide Perakende Direktörü Stephen Noakes konu hakkındaki açıklamalarında "Araştırmamızdan çıkan net sonuç, her yaştan insanın şube kapanma oranlarından dolayı hayal kırıklığına uğradığı ve endişe duyduğu. Müşterilerimiz bize şubelere ne kadar güvendiklerini söylüyor." ifadelerini kullandı.


Nationwide yakın zamanda, bugün şubesi olan her yerde, en azından 2028'in başına kadar şubesinin var olmaya devam edeceği sözünü verdi.

留言


bottom of page